Ceneviz Koyu

Antalya’ya yaklaşık 91 km. mesafede yer alan Ceneviz Koyu, Olympos ile Adrasan arasında dik bir yamacın altında konumlanıyor.

Musa Dağı’nın eteklerinde açık denize bakan koya, sadece teknelerle ulaşım sağlanıyor. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde ve birinci derece doğal sit alanı olan koy, karadan ulaşım imkanı olmaması sebebiyle, halen bakirliğini yitirmemiş bir doğa harikası.

Ceneviz Koyu, yamacındaki kale kalıntısından dolayı Porto Ceneviz Koyu olarak da adlandırılıyor. Cenevizlilerin deniz ticaretinde söz sahibi oldukları yıllarda, birçok bölgede ticaret kolonileri kurup, kıyılarda kaleler inşa ettikleri veya eski kale kalıntılarını onararak kullandıkları biliniyor. 

Tur teknelerinin genellikle öğle yemeği için demir attığı ve misafirlerini sahiline çıkardığı koyun iç kesimlerindeki siyah renkli toprağın, cilde iyi geldiği ve kan dolaşımını hızlandırdığı söyleniyor. Bu yüzden turistler, toprağı denizde sulandırarak vücutlarına ve yüzlerine sürüyor.

Akvaryum berraklığındaki turkuaz rengi suları ile nefes kesici güzellikte bir sahile sahip olan koy, geceleri bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Çevresinde neredeyse hiç doğal ışık kaynağı bulunmayan koyda hava karardığında, gürültü ve karmaşadan uzakta, sadece doğanın sesini duyarak, ışıl ışıl parlayan yıldızları izleyebilirsiniz. 

Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğası ile de görülmeye değer noktalardan biri olan Ceneviz Koyu, nesli koruma altına alınan Akdeniz Foku’nun da yaşam alanı. Adrasan’ın zengin su altı yaşamını keşfedeceğiniz koyda yüzerken, Caretta Caretta’lara da rastlamak mümkün. 

Huzurlu saatler geçireceğiniz ve doğanın tüm güzelliklerini doyasıya yaşayacağınız koya, Adrasan’dan kalkan günübirlik tekne turları ve özel teknelerle ulaşabilirsiniz.