Tazı Kanyonu

Manavgat ve Serik ilçe sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın 10 km. kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, bölgede yaşayan yerel halk tarafından uzun zamandır bilinse de 2017 yılında gezginler tarafından tesadüfen keşfedilen ve gün geçtikçe ününü artıran bir doğa harikası.

Tazı Kanyonu ile Antalya merkez arası 105 km. Vadiye ulaşmak için önce Köprülü Kanyon Milli Parkı’na gelmek gerekiyor. Buradan, Beşkonak yönüne devam edip Selge yol ayrımını geçerek, Gaziler Köyü’ne doğru yaklaşık 8 km. ilerledikten sonra, sağ tarafta Tazı tabelası görünüyor. Bu sapaktan içeri girerek 4 km. daha devam edildiğinde, Gaziler Köyü’nün mezarlığına varılıyor. Burada araçları bırakıp, yaklaşık 1200 metre yürüdükten sonra kanyona ulaşılıyor.

Nefes kesen çarpıcı görselliği ve eşsiz atmosferi ile ziyaretçilerini görür görmez etkisi altına alan Tazı Kanyonu, her geçen gün daha çok kişinin gezi planlarına dahil oluyor.

Büyüleyici bir panoramik manzaraya sahip kanyon, fotoğraf ve doğa tutkunları için sıra dışı bir deneyim vaat ediyor. İki dağ arasından kalan 4 km. uzunluktaki kanyonun genişliğinin 30- 50 metre, yan duvarlarının, 200- 400 metre yüksekliğinde olduğu söyleniyor. 

Bilgelik Vadisi olarak da bilinen kanyonun çevresinde, doğal hayatın izlerini sürebilirsiniz. Tazı Kanyonu'nun da içinde yer aldığı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda; karakulak, tilki, geyik, yaban keçisi, vaşak, ayı, kurt, sansar, tavşan ve porsuk gibi memelilere, kaya kartalı, kızıl akbaba, kaya serçesi, kuyrukkakan, kaya sıvacısı, ebabil, kaya kartalı, taşkızılı, kızıl kiraz kuşu, gökardıç, kaya güvercini, yılan kartalı, kaya kırlangıcı, kaya kiraz kuşu gibi kuş türlerine rastlamak mümkün.

Florasıyla da zengin Tazı Kanyonu ve civarında, Toros Göknarı, karaçam, servi, ardıç, sedir ağaçları bulunuyor.

Tazı Kanyonu’nda, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, kamp gibi aktiviteler yapılabiliyor. Kanyonun çevresinde gezilecek yerler arasında, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Selge Antik Kenti, Tarihi Oluk Köprüsü ve Köprüçay bulunuyor. Bahar ve yaz mevsiminde, Köprüçay’da rafting yapmak da bir diğer seçenek.