Sapadere Kanyonu

Yaz mevsiminin zorlayıcı sıcaklarından kurtularak ferahlamak isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Sapadere Kanyonu, Antalya şehir merkezine yaklaşık 180 km. Alanya’ya 40 km. uzaklıkta, ilçenin doğusundaki Sapadere Köyü’nde bulunuyor. Yüz yıllar içinde gerçekleşen jeolojik olaylar neticesinde, suyun ve sert rüzgârların kayaları biçimlendirmesiyle oluşan kanyon, son derece etkileyici bir doğa harikası.

750 metre uzunluğundaki kanyon, yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahip. Sapadere Çayı'nın çıkış noktasında bulunan kanyonun girişinden yaklaşık 300 metre içeride, görünümüyle oldukça etkileyici bir şelale ve doğal dev kazanı yer alıyor. Bunaltıcı yaz havasından şikayet edenler, göletin buz gibi suyunda doyasıya serinleyebiliyor. Kanyonun üzerine yapılan ahşap ve çelik desteklerle kaplı, çevreye uyumlu yürüyüş platformu ve alanın girişine inşa edilen mesire yeri, bölgenin keyifle gezilmesinin yanı sıra güzelliklerinin daha geniş kitleler tarafından keşfedilmesini sağlıyor.  

Birbirinden alımlı ve heybetli ağaçlar ve büyüklü küçüklü şelalelerin yürüyüş sırasında size eşlik ettiği kanyon, birçok bitki türüne ve yaban hayatı canlısına, ev sahipliği yapıyor. 

Kanyonun girişinde aracınızı park edebileceğiniz bir otopark, bir lokanta, piknik alanı, yapay göletler ve hediyelik eşya dükkanı mevcut. Misafirlerine büyüleyici bir görsel şölen sunan Sapadere Kanyonu’nu ziyaretinizde, kanyona adını veren Sapadere Köyü’nün içerisindeki su değirmenine ve ipek dokuma atölyesine de uğrayabilirsiniz.  Dağların zirvelerindeki karların erimesiyle oluşan tertemiz sularda yetişen alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Suyun kenarına kurulan çardaklarda, ormanın mis gibi kokusunu içinize çekerken, şehrin stresinin ve gürültüsünün gerilerde kaldığını hissedebilirsiniz.