Köprülü Kanyon Milli Parkı

Sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi zenginlikler sebebiyle ziyaretçilerine birden fazla etkinlik yapma imkanı sunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya şehir merkezine 80 km. uzaklıkta. Manavgat ilçe sınırları içerisinde yer alan Köprüçay Nehri ve Selge Antik Kenti’nin bulunduğu yerde, 366.140 dekarlık bir alanı içeren bölge, 1973 senesinde, milli park olarak ilan edilmiş. Tüm Akdeniz Bölgesi’nin en büyük doğal servi ormanı olan park, 14 km. uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birine sahip. 

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın değerini artıran birçok doğal güzelliği mevcut. Toros Dağları’ndan doğan ve Serik’in güneyinden Akdeniz’e dökülen sarp ve dik kanyonlar içerisindeki Köprüçay, yüksek debisi ile rafting ve su sporları için mükemmel bir seçenek oluşturuyor. Yüzme, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, bisiklet, oryantiring gibi adrenalini yüksek etkinliklerin yanı sıra yaban hayatı gözlemciliği, kamp, yayla gezileri, cip safari, fotoğrafçılık gibi heyecan verici aktiviteler yapabileceğiniz park, sınırsızca doğayla iç içe olma imkanı sunuyor. 

Oldukça zengin bir faunaya sahip Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda, Anadolu’nun tek endemik kuş türü Anadolu Sıvacısı, kara semenderi türleri, nesli tehlike altında olan Kızıl Akbaba başta olmak üzere nadir türler yaşamını sürdürüyor.

Köprüçay’ın batısında yer alan Selge Antik Kenti, kültür ve tarih meraklılarını cezbediyor. Şehrin Roma Dönemi’nden kalma kalıntıları arasında, kemerleri, kaleleri, yolları, köprüleri, hamamları, tiyatrosu, tapınakları, sarnıçları, görülmeye değer arkeolojik yapılar arasında yer alıyor.

İlginç jeomorfolojik özellikleriyle dikkat çeken Adam Kayalar’ı ve Aziz St. Paul’ün, Anadolu’daki ilk misyonerlik macerası sırasında yürüdüğü yol olarak bilinen Aziz Paul Yolu’nu da gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz. 

 Köprülü Kanyon Milli Parkı’na girişler ücretsiz. Alabalıklarıyla ünlü Köprüçay’ın iki yanında konumlanan yeme içme tesisleri ile dinlenme ve konaklama alanları, ziyaretçilere konforlu ve keyifli bir gezi deneyimi yaşatıyor.