Kesme Boğazı Kanyonu

Kesme Boğazı Kanyonu, Antalya şehir merkezine 45 km, Kemer ilçe merkezine yaklaşık 10 km. mesafede, Altınyaka istikametinde yer alıyor. Kanyona adını veren boğaz, coğrafi konumu sebebiyle antik çağlarda, tüccarların ve askeri orduların kullandığı önemli bir geçit olmuş.

Beydağları Milli Parkı içerisindeki kanyon, zengin bitki örtüsü, rengarenk çiçekleri ve yaban hayatına ev sahipliği yapan doğal yaşam alanı ile ziyaretçilerinde farklı duygular uyandırıyor. 

Üç derenin birleşmesiyle oluşan kanyonun en dar kısmında, Ağva Deresi üzerinde, Roma İmparatorluk Çağı’nda yaptırılmış, 22 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde, tek kemerli taş köprü bulunuyor. Özellikle fotoğraf meraklıları, birkaç yıl önce restore edilerek şimdiki görünümünü kazanmış olan köprüyü, harikulade manzara eşliğinde fotoğraflayabiliyor. Kesme Boğazı’nın 7 km. güney batısında ise Bizans İmparatorluk Çağı’nda yaptırılmış Gedelme Kalesi ve 8 km. kuzey doğusunda, Selçuklular tarafından yaptırılan Av Köşkü konumlanıyor.

Tarihi taş köprünün hemen yamacında bulunan dere kenarında, büyük kayalardan oluşturulan setler ve ahşap oturma yerleri bulunuyor. Bu çardaklarda, muhteşem manzaraya karşı keyifli bir mola verebilirsiniz. Dağlardaki tatlı su kaynaklarının meydana getirdiği doğal havuzlarda yüzerek, serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.  

Zengin bir floraya sahip Kesme Boğazı Kanyonu, Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı gibi endemik bitki türlerini barındırması ve bu türlerin bilim dünyasına tanıtıldığı yer olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor.

Buz gibi suları, oksijen yoğunluğu yüksek temiz havası, eşsiz coğrafi güzellikleri ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kesme Boğazı Kanyonu, doğa sporları, yürüyüş, bisiklet ve safari için harika bir seçenek oluyor.