Kapuz Kanyonu

Antalya şehir merkezine 10 km. mesafede bulunan Konyaaltı ilçesi Aşağıkaraman Mahallesi sınırlarında yer alan Kapuz Kanyonu, doğal güzelliği ile görenleri büyülüyor. Bölge sakinlerinin ‘Keşfedilmemiş Cennet’ olarak adlandırdığı kanyon, henüz yeteri kadar tanınmıyor.

Kanyona ulaşım oldukça kolay ancak kanyon girişine kadar araç ile gitmek mümkün değil. Kanyondan akan suyun oluşturduğu derenin kenarına kadar araçlarınızla ilerledikten sonra, ortalama 5 dakikalık keyifli bir yürüyüşle, kanyona varabilirsiniz. Çevresinde herhangi bir tesisin bulunmadığı kanyona gelirken, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor.

Yaklaşık 3 km. uzunluğundaki kanyonun ağız kısmında bir gölet bulunuyor. Kimi yerlerde bel hizasına gelen kimi yerlerde ise gittikçe derinleşen kanyondaki suyun miktarı, yağış oranına bağlı olarak değişiyor. Kanyonun son 400 metrelik bölümündeki genişleyen kısmı, yüzme, doğa yürüyüşleri ve kano için elverişli alanlar oluşturuyor.

Kapuz Kanyonu’nun, iki büyük yamacın arasından akan, serin ve berrak turkuaz renkli suyu, etrafı meyve ağaçlarıyla çevrili yemyeşil doğası, görenleri hemen etkisi altına alıyor. Antalyalıların hafta sonlarında piknik yaparak, su botlarıyla gezip yüzdüğü kanyonun kenarına kurulan iskeleden, eşsiz görselliği izleyebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden ve tempolu yaşamından bir süreliğine de olsa uzaklaşmak isteyenler için farklı bir alternatif sunan kanyon, olağanüstü manzaraları ile huzur ve sessizliğin adresi oluyor.