Güver Uçurumu Kanyonu

Zengin bitki çeşitliliği ile adeta bir doğa harikası olan Güver Uçurumu Kanyonu, Döşemealtı ilçesi Düzlerçamı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Kent merkezine yakınlığı sayesinde tercih sebebi bölge, kanyon içerisinde yer alan ilginç doğal oluşumları, seyir terasları ve sunduğu panoramik Antalya manzarası ile fotoğraf meraklılarının ve doğa tutkunlarının uğrak noktalarından. 

115 metre yüksekliğe, 20- 30 metre genişliğe sahip, yaklaşık 2 km. uzunluğundaki kanyon, yüzey sularının karstik aşındırması nedeniyle 1 milyon yılda oluşmuş. Kanyonun içerisinden Güver Çayı, Karaman Çayı ve Gürkayak Çayı geçiyor. Bu üç çayın birleştiği yer olması, kanyonu jeolojik ve coğrafi açıdan farklı ve önemli kılıyor. 

Tilki, karaca, dağ keçisi, yaban domuzu gibi yaban hayvanlarının; şahin, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuşların yaşam alanı olan bölgede, 2007 yılında kurulan Güver Kanyonu Tabiat Parkı, nesli tehlike altında olan alageyiklerin yaşadığı ender alanlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Akdeniz iklimi bitki örtüsüne sahip bölgede, ardıç, kızılçam, pırnal meşesi, sakız ağacı, keçiboynuzu gibi maki çeşitlerine rastlamak mümkün. Yukarıdan bakıldığında yüksekliği ile heyecan uyandıran Güver Uçurumu, aşağıdan bakıldığında ise ilginç coğrafi oluşumları ile kanyon ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Bu alandan görülebilen muhteşem bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri, fotoğraf tutkunlarına, nefis kareler yakalama fırsatı veriyor.