Göynük Kanyonu

Benzersiz doğası, çevresini kaplayan yoğun bitki örtüsü, pırıl pırıl şelaleleri ve doğal havuzları ile doğa tutkunları ve maceraperestler için eşsiz bir gezi rotası olan Göynük Kanyonu, Antalya’ya 36 km, Kemer’in popüler tatil beldesi Göynük’e ise yaklaşık 4 km. mesafede yer alıyor. 

Dünyanın en önemli yürüyüş parkurları arasında gösterilen Likya Yolu üzerinde, Beydağları Sahil Milli Parkı içerisindeki kanyon, etkileyici görünümüyle ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Dünya çapında ünlenen kanyon, 2009 yılından bu yana ziyarete açık. Özel bir işletme tarafından çalıştırılan kanyona girişler ücretli.

Mangal yakmanın ve piknik yapmanın yasak olduğu kanyon girişinde, ziyaretçileri yapay gölet karşılıyor. Bu göletin etrafında, yeme içme alanları ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafeterya mevcut. Dileyenler, macera parkı ve zipline parkurunda keyifli anlar yaşayabiliyor. Göleti geçtikten sonra dere boyunca yaklaşık 2 km. sessizliğin ve yemyeşil doğanın içerisinde yürüyerek, kanyon ağzında bulunan doğal havuza geliniyor. 

Yaklaşık 4,5 km’lik bir etaba sahip Göynük Kanyonu’nda, ziyaretçileri birçok farklı seçenek bekliyor. Özellikle rafting yapmak isteyenlerin gözdesi olan bölgeye, sayısız tur düzenleniyor. Doğa yürüyüşü, tırmanış, paintball, kanyon safarisi, ATV safari turu gibi etkinliklere de katılmak mümkün. Ayrıca kendinizi sık sık karşınıza çıkacak göletlerin buz gibi sularının içine bırakarak, Antalya’nın kavurucu sıcaklarında serinleyebilirsiniz. Gezi esnasında, kanyonda yer alan mağaraları keşfedebilirsiniz. 

Deniz turizmine alternatif olarak öne çıkan Göynük Kanyonu, doğa ile bütünleşmek ve hayatlarında farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için mükemmel bir atmosfer sunuyor.