Gökbük Kanyonu

Gökbük Kanyonu, Antalya’ya 140 km. Finike ilçe merkezine yaklaşık 22 km. uzaklıktaki Gökbük Mahallesi’nde bulunuyor.

Az sayıda kişi tarafından bilinen kanyon, Batı Antalya’nın keşfedilmeyi bekleyen saklı güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ziyaretçilerini büyüleyici manzaralarla baş başa bırakan çarpıcı tabiatının ve huzurlu atmosferinin yanı sıra, birçok doğa sporuna elverişli oluşu, kanyonu daha cazip hale getiriyor.

5 km. uzunluğa ve yaklaşık 300 metre derinliğe sahip olan kanyon, ihtişamlı görünümüyle muhteşem bir görsellik sunuyor. Su seviyesi oldukça iyi durumda olan kanyonun ağız kısmına kadar yaklaşık 1 km’lik yürüyüş yolu mevcut. Suyun dinlendirici sesinin eşlik ettiği yolda, yavaş yavaş ilerleyerek, doğanın, temiz havanın, sessizliğin tadını çıkarabilir, bu esnada eşsiz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Kanyonun iç kısmında, suyun aşındırması nedeniyle oluşan şirin göletler de son derece hoş manzaralar oluşturuyor.

Gökbük Kanyonu, turunçgiller, meşe, çınar, sedir, ardıç ve sandal ağaçlarının yer aldığı yoğun bitki örtüsü ile kaplı. Ayrıca nesli tükenmekte olan yaban hayat canlıları ve birçok endemik bitki türleri de kanyonda görülüyor.  Antalya’nın gizli cennetlerinden biri olan Gökbük Kanyonu’nda, sarp kayalıklar arasında, trekking, yamaç paraşütü, kano ve birçok farklı doğa sporunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede balık tutabilirsiniz.