Ahmetler Kanyonu

Akdeniz’in yakıcı sıcaklarına serin bir mola vermek isteyenlerin, yemyeşil bir vahayı andıran doğası nedeniyle tercih ettiği Ahmetler Kanyonu, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler Mahallesi’nde yer alıyor.

İçerisinden Toroslar’dan gelen soğuk su kaynaklarıyla beslenen Karpuz Çayı’nın geçtiği 12 km. uzunluğa sahip Ahmetler Kanyonu, yer yer 400 metreyi bulan derinliğiyle, Türkiye’nin en derin üçüncü kanyonu olma özelliği taşıyor. Çevresini saran yüksek, dik ve sarp yamaçlardan dolayı güneş görmeyen kanyon, bu yüzden oldukça serin. 

Yaban hayatın mevcut olduğu, fauna ve flora açısından farklı ve zengin bir ekosistem oluşturan Ahmetler Kanyonu’nda, yırtıcılarla, farklı kuş ve sürüngen türleriyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Doğa sporlarını sevenlerin uğrak noktası olan kanyon, misafirlerine adrenalin dolu temposu yüksek bir macera sunuyor. Kanyonun giriş kısmındaki 5.km’lik bölüm, dar patika ve toprak yollardan oluşurken, kalan 7 km’lik kısım, dik yamaçlar, şelaleler, inişli çıkışlı yükseltiler, uzun su yolları, düdenler ve mağaralarla kaplı. Kanyonda yürürken dar kayaların oluşturduğu dehlizleri aşmak zor ama bir o kadar da keyifli olabiliyor.

Kanyonun yukarı taraflarını keşfe çıktığınızda, yakın zamana kadar Ahmetler çevresindeki komşu köylerin, un öğüttüğü iki adet eski değirmen kalıntısını görebilirsiniz. Kanyonun içerisinde, köy yerleşim alanının altına doğru gelişen İnaltı Mağarası da yaşayan, aktif bir mağara oluşu sebebiyle önem taşıyor.