Yeşil Göl

Adını suyunun kendine has büyüleyici renginden alan ve güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bıraktıran Yeşil Göl, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunuyor. Bir krater gölü olan Yeşil Göl, eşsiz coğrafi zenginlikleriyle ünlü Gömbe Yaylası üzerinde, Batı Antalya’nın ikinci yüksek tepesi olan Akdağ’ın doğu yamacında, yaklaşık bin dokuz yüz doksan metre yükseklikte yer alıyor.

Akdağ'ın yamaçlarında eriyen karlarla birlikte, ortalama 12 derecelik bir sıcaklığa sahip Yeşil Göl'ün suyu, toprağın altından Gömbe Yaylası'na doğru süzülerek akıyor. 50 dönümlük alana sahip gölün, kayaların arasından akan suyu, borularla Kaş, Demre ve Elmalı'nın mahallelerine taşınarak, içme suyu olarak kullanılıyor. 

Gölün suyunun bir bölümünün yakınlarındaki Uçarsu Şelalesi'nin kaynaklarından geldiği söyleniyor. Karayoluyla ulaşım bulunmayan Yeşil Göl'e ulaşmak için Gömbe Yaylası’ndan yaklaşık yarım saat yürümek gerekiyor.  Bu zahmetli tırmanışı göze alanlar, gölün yalın fakat bir o kadar da çarpıcı güzelliğini ve huzur dolu atmosferini keşfetme şansını yakalıyor.

Kış aylarında vahşi bir görünüm sergileyen göl ve çevresi, yaz mevsiminde, bambaşka bir görünüme bürünüyor. Dağlarda eriyen karların kaynağını oluşturduğu buz gibi sular, gölün etrafını kaplayan rengarenk çiçekler ve bitkiler, tertemiz, serin havanın verdiği zindelik, arınma ve yenilenme duygusu, burayı doğa severler için birçok aktivitenin yapılacağı eşi, benzeri olmayan bir ortama dönüştürüyor.