Oymapınar Barajı

Manavgat Irmağı üzerinde kurulan iki barajdan daha kuzeyde konumlananı olan Oymapınar Barajı, Manavgat ilçesine 18 km. mesafede yer alıyor. Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nın elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan baraj, 1984 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Beton kemer tipi olan baraj, 575.000 metreküp gövde hacmi, 360 metre uzunluğu ve 185 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük barajlarından biri sayılıyor.

Dar bir vadide kurulan baraj, son derece heybetli ve etkileyici görünümüyle bir mühendislik harikası olarak nitelendiriliyor. Manavgat tarafından gidildiğinde, tüm görkemiyle ziyaretçilerini karşılayan barajın sağ tarafından, baraj gölüne ulaşılıyor. Daha yukarıda ise dağa oyulan bir tünel mevcut. Tünel çıkışında, baraj gölünü ve gövdesini seyredebileceğiniz seyir terası bulunuyor. Burada, zümrüt yeşiline çalan suyu ve tüm cömertliğiyle sizi bekleyen doğayı seyre dalabilirsiniz.

180 metrelik bir uçurumun dibinde, dik kayaların ve dar bir vadinin içinde derinliği 100 metreyi bulan baraj gölü, heyecan verici görüntüsü ile her yıl binlerce misafiri ağırlıyor. Oymapınar Baraj Gölü’nde, gezi tekneleriyle ‘Yeşil Kanyon’ turları düzenleniyor. Yeşilliklerle çevrili, oldukça sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip kanyonda, gölün berrak sularını ve Toros Dağları'nın harikulade doğal güzelliklerini, göl manzarası eşliğinde keşfederken, çeşitli balıkları ve çevrede yaşayan canlıları görebilirsiniz. Gölde yüzmek, son derece keyifli bir deneyim olabiliyor. Özellikle turizm sezonunda, doğa tutkunlarını ağırlayan barajın ortasında, dünyanın en uzun yeraltı nehri olan Dumanlı Kaynağı da bulunuyor.

Turizm potansiyeli oldukça yüksek olan bölgede ayrıca, jeomorfoloji, botanik, ornitoloji, dağ bisikleti, jeep safari, agro turizm ve su sporları turizmi gibi farklı alanlarda turizm faaliyetleri yapılıyor.