Eğrigöl

Konya ve Antalya sınırında, Toroslar’ın Geyik Dağları eteklerindeki Söbüçimen Yaylası’nda yer alan Eğrigöl, Antalya şehir merkezine yaklaşık 180 km. Gündoğmuş ilçe merkezine ise 45 km. mesafede bulunuyor. 

Özellikle kış aylarında bambaşka bir güzellik sergileyen, el değmemiş doğası ve tabloyu andıran panoramik görünümleriyle ünlü Eğrigöl’ün karlar altındaki görüntüsü, Alp Dağları’na benzetildiği için göl, doğa severler tarafından ‘Antalya’nın Alpleri’ olarak adlandırılıyor.

Sahil kenarlarında deniz sezonu sürerken, aynı dönemde ziyaretçilerine kayak ve kar keyfi sunan gölde, haziran ve temmuz aylarında bile kar görmek mümkün.

 Her mevsim farklı güzelliklere şahit olunan gölün çevresi, özellikle mayıs ayından itibaren karların erimesiyle ortalığı kaplayan yemyeşil çayırlar ve rengarenk çiçekler sayesinde, bambaşka bir atmosfere bürünüyor. 

Bir yanda dağlarda uzanan 3- 4 metrelik kar kütleleri, diğer yanda renkleriyle büyüleyici bir güzellik sunan dağ laleleri, çiğdemler, ters laleler, sümbüller ve onlarca farklı bitkiyle çevrili Eğrigöl, zengin ekosistemi ile Türkiye’nin 2350 metre rakımdaki en canlı gölü olma özelliğini taşıyor. 

Olta balıkçılığı yapılan gölde, sazan balığının yanı sıra pek çok balık çeşidi yaşıyor. Gölün etrafında, yaban keçileri, koyun, boz ayı, kartal, şahin gibi hayvanlara rastlanıyor.

Doğanın kucağında huzur bulmak isteyen herkesin akın ettiği bölge, dağ bisikleti ve doğa yürüyüşleri ile tırmanış yapmak isteyenlere, eşsiz bir görsellik içerisinde, doyumsuz anlar yaşatıyor. Göl, piknik ve kamp yapmak için gelenleri de misafir ediyor. Gölün çevresinde kamp kuranlar için, gürültüden uzakta sessizliğin tadını çıkarmak ve geceleri zifiri karanlıkta ışıl ışıl gökyüzünü izlemek, hayatlarında unutamayacakları bir deneyim oluyor.