Dim Çayı

Alanya ilçe merkezinin doğusunda, yaklaşık 15 km. uzaklıkta Akçatı Köyü sınırları içerisinde yer alan Dim Çayı, Toroslar’ın eteklerinden başlayan 60 km’lik yolculuğunu, Alanya’nın güneyindeki Tosmur ve Kestel Mahalleleri sınırlarında Akdeniz’e dökülerek sonlandırıyor.

Oluşturduğu vadi boyunca var olan doğal güzellikleri, yaz-kış serinliğini koruyan temiz havası ve suyuyla, ilçeye gelen turistlerin mutlaka gezi planlarına dahil ettiği Dim Çayı, doğanın tam ortasında, son derece huzurlu ve keyifli bir mola noktası oluyor.

Üst kısımlarındaki 5,5 km’lik bir parkurda rafting yapma olanağı bulunan çayın, son kısımlarına paralel giden yolun üzerinde, piknik alanlarıyla birlikte zengin bir menü seçeneğiyle hizmet veren pek çok restoran ve çay bahçesi mevcut. Özellikle sıcak havalarda, buz gibi suyun yanı başında kurulmuş platformlarda vakit geçirmek, eşsiz bir atmosferde doğanın mucizelerini yanı başınızda hissetmek, farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Yemek ve çay molası sonrasında ise dileyenler dinlenme localarında uyuyabiliyor.

Bölge, aktivite seçenekleri açısından geniş bir yelpaze sunuyor. Raftingin yanı sıra, çayın serin sularında yüzebilir, balık tutabilir, eşsiz doğayı fotoğraflayabilirsiniz. Bölgede düzenlenen Jeep Safari,  ATV Safari ve bisiklet turlarına katılabilir, doğa yürüyüşü yaparak, Toroslar’ın eteklerindeki saklı güzellikleri yakından keşfedebilirsiniz. Dim Çayı’na gelmişken vadinin doğu yamacında bulunan, çayı kuşbakışı gören konumuyla Dim Mağarası da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.