Tahtalı Dağı

Batı Toroslar’ın bir parçası olan Tahtalı Dağı, Beydağları Milli Parkı içerisinde, Teke Yarımadası’nda yer alıyor. Antalya sınırlarında, Kemer sahil şeridinde, Tekirova’nın batısında kalan dağ, 2.365 metre yüksekliği ile bölgenin denize yakın ve en yüksek noktası konumunda bulunuyor.
 
Antik Çağ’da ‘Tanrılar Dağı’ olan Tahtalı, mitolojide Olympos Dağı olarak adlandırılıyor. Tarih boyunca ayrı bir önem atfedilen ve kutsal kabul edilen dağ, birçok macera severin, heyecanını ve merakını uyandırıyor.
 
Doğa tutkunlarına farklı aktiviteler sunan dağın zirvesinden, Beycik Köyü’ne yaklaşık dört saat, Çukuryayla’ya ise yaklaşık altı saatlik dağ yürüyüş yolları bulunuyor. Dağın batı tarafındaki boğazdan, Likya Yolu’nun sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı, en keyifli güzergahlarından batı rotası geçiyor.
 
Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa’nın ise en uzun teleferiği olan Olympos Teleferik, Akdeniz ile 2.365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesini birleştiriyor. Teleferik turunda, eşsiz bir görsellik ile birlikte dağın zengin fauna ve florasını gözler önüne seren sedir ağaçlarını, dağ keçilerini, yırtıcı ve ötücü kuş cinslerini, yaban domuzlarını, kurtları, bukalemun ve kertenkele gibi yaban hayata ait canlıları görmeniz mümkün.
 
Zirveye ulaştığınızda ise olağanüstü görsellikteki panoramik manzara ve tertemiz dağ havası sizleri bekliyor. Ziyaretçilerin, bölgenin güzelliklerini daha iyi keşfetmeleri için dağın çevresinde, çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Zirvede gün doğumunu ve gün batımını izlemek, yörenin keyifli parkurlarında trekking yapmak, bisiklete binmek ve yamaç paraşütü, bu aktivitelerden sadece birkaçı.