Kızlar Sivrisi

3086 metrelik yüksekliğiyle görkemli Bey Dağları’nın en yüksek doruğu Kızlar Sivrisi, tırmanışçıların en sevdiği rotalardan biri.  Sedir ormanlarıyla kaplı dağın doruğuna, en ideal tırmanış rotasını, Antalya – Elmalı Yolu’nda yer alan, yemyeşil bir tabiata sahip Çamçukuru Vadisi oluşturuyor.

Beydağları’ndaki birçok dağın olduğu gibi Kızlar Sivrisi’nin de bir efsanesi bulunuyor. Rivayete göre, birbirine düşman iki kralın çocukları, aşık olur ve babalarına durumu anlatıp evlenmek ister. Krallar bu talebe şiddetle karşı çıkar. Çareyi kaçmakta bulan aşıklar sözleşir. Prenses, Kızlar Sivrisi'ne çıkıp prensi beklemeye başlar. Prens ise yolu karıştırarak başka bir tepeye çıkar. Karşılıklı tepelerden birbirlerini gördüklerinde, prens tekrar prensesin yanına gitmek için yola koyulur. Hikayenin iki farklı sonu var. Ya soğuktan donarak öldükleri ya da birbirlerine kavuştukları söyleniyor. Dağın keskin ve sert havasına dayanıp burada bir gece kalan kızların da rüyalarında kısmetlerini gördüklerine inanılıyor. 

Asırlık ağaçlarla örtülü vadi, yeşilin büyüleyici tonlarını görebileceğiniz yoğun bitki örtüsü ve etkileyici manzarasıyla, hayranlık uyandırıyor. Dağın eteklerinde bulunan gölün kıyısından girilen yolda, tırmanışçıların ve doğa tutkunlarının kalabileceği çok sayıda kamp alanı ve misafirhane bulunuyor. 

Kolay parkurlardan sıkılarak daha yüksek yerlere tırmanmayı amaçlayan dağcıların geçiş ve alıştırma yeri olarak gördükleri Kızlar Sivrisi, zorlu bir yolculuk sonrasında varılan zirvesiyle, yılın belli dönemlerinde spor kulüplerinin tırmanış şenliklerine de ev sahipliği yapıyor.