Antalya Hayvanat Bahçesi

Büyükşehir Belediyesi tarafından 400 dönümlük bir alanda tahsis edilen Antalya HayvanatBahçesi; Döşemealtı ilçesinde yer alan Kepezaltı Piknik Sahası içerisinde bulunuyor. Çalışmalarına 1989 yılında başlanan hayvanat bahçesi, doğal hayatı koruma, topluma hayvan sevgisi aşılama, nesli tükenmekte olan hayvanların türlerini koruma altına alma misyonuyla, çalışmalarını sürdürüyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi, kapladığı alanın büyüklüğü itibarıyla, ülkedeki en geniş hayvanat bahçesi olmasa da sahip olduğu arazinin elverişli yapısı ile hayvanlar için sağlanan doğal ve sağlıklı yaşam standartları açısından, Türkiye’deki en başarılı hayvanat bahçelerinden biri olma özelliği taşıyor.

Her yıl yeni üyeler eklenerek tür ve çeşitlilik açısından skalasını çoğaltanAntalya Hayvanat Bahçesi içerisinde, deve, ceylan,  geyik, zebra, aslan, yaban koyunu, karaca, cüce keçisi, midilli atı, kurt, domuz, kaplan, puma, boz ayı, kanguru, timsah, yılan, yırtıcı kuşlar ve daha birçok türe ait, toplamda 100 adet hayvan barınağı mevcut. Bitki örtüsü bakımından zengin olan bahçede hayvanlar, ağaçların ve yeşilliklerin altında özgürce dolaşarak, kendilerini doğal ortamlarındaymış gibi hissediyor.

Parkın natürel yapısına uyumlu su kaynakları, gölet ve şelaleler, misafirlerine görsel bir güzellik sunarken, piknik yapılmasına izin verilen yerler ve çocukların sınırsızca eğlendikleri oyun alanları, hayvanat bahçesinde vakit geçirmeyi oldukça keyifli bir deneyim haline getiriyor.

Özellikle çocukların yoğun ilgisiyle karşı karşıya kalan ve dönem dönem okul gezileriyle hareketlenen bahçe, her yılgiderek artan ziyaretçi sayısıyla Antalya’nın simgelerinden biri haline gelirken, konuklarına, doğa ve hayvan sevgisini doyasıya yaşama imkanı sunuyor.