Sandland (Antalya Kum Heykel Müzesi)

Sandland (Antalya Kum Heykel Müzesi), 2006 yılından bu yana Antalya’nın dünyaca ünlü Lara sahilinde, 10 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Fantastik bir atmosfere sahip müze, dev boyutlardaki kum heykelleri, kullanılan kum miktarı, alan genişliği, katılan sanatçı sayısı ile dünyanın en prestijli büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer alıyor.

Her yıl mitolojiden masal kahramanlarına, deniz efsanelerinden dünya harikalarına kadar uzanan farklı bir tema ile yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanılarak oluşturulan metrelerce genişliğe ve yüksekliğe sahip sıra dışı heykeller, işçilikleri ve tasarımları ile görenleri hayrete düşürüyor. Çalışmalarını tek başına veya 2-3 kişilik gruplar halinde yürüten kum heykeltıraşları, yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini, bu muhteşem eserlerle ortaya koyuyor. 

Her yaş grubuna özel etkinliklerin düzenlendiği müzede, çocuklar, kendileri için tasarlanan Sihirli Kum Kale’de, kinetik kumlar kullanılan atölyeye katılarak, becerilerini sergilerken aynı zamanda yaratıcılıklarını geliştirebiliyor. Dileyenler, alandaki ATV Safari ve su sporları imkanlarından faydalanabiliyor. Müze turunu sonlandırdıktan sonra, bu inanılmaz boyutlardaki yaratıcılığın sırlarını merak edenler, alanda bulunan kafeteryada keyifli bir mola vererek, LED ekranda heykellerin yapım aşamalarını gösteren belgeselleri izleyebiliyor.

Dünyanın ilk ve tek yılın her günü açık müzesini, özel LED aydınlatma sistemi sayesinde hava kararınca da gezmek mümkün. Geceleri, fonda hafif bir müzik eşliğinde, özel ışıklandırmalarla çok farklı bir görünüme bürünen heykelleri izlemek, ziyaretçilerde bambaşka hisler ve hazlar uyandırıyor. Kumun büyüsüyle sanat ve eğlenceyi harmanlayan Sandland, ömür boyu hafızanızdan silinmeyecek heykelleriyle, ziyaretçilerine eşsiz bir görsel deneyim yaşatıyor.