Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi

Kemer‘in merkezinde, yat limanının arka tarafında çamlarla kaplı, denize doğru yaklaşık 300 metre uzayan Küçükburun Yarımadası üzerinde kurulu Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi, alternatif turizmin ilçedeki en önemli temsilcilerinden. Müze, Akdeniz’de 700 yılı aşkın geçmişi bulunan ve bölgenin ayrılmaz bir parçası olan Yörük kültürünü günümüze taşıyor.

Otantik peyzajıyla ve folklorik dokusuyla dikkati çeken park, Kemer’in en çok ilgi gören lokasyonlarından biri. Küçük bir etnografya müzesi şeklinde tasarlanan parktaki kıl çadırlarda, cansız mankenlerle birlikte, Yörüklerin günlük yaşantısını, sosyal ve kültürel ortamlarını anlatan, gelenek ve göreneklerini yansıtan eşyalar ve aletler bulunuyor. Müzeyi gezerken size eşlik eden geleneksel ve folklorik müzikler, dönemin atmosferini daha gerçekçi bir şekilde anlamlandırmanızı ve hissetmenizi sağlıyor. 

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi’nin yer aldığı, Kemer’in simgelerinden biri olan Küçükburun Yarımadası, ilçenin en güzel manzaralarından birine sahip. Yörük kültürünü özümseme fırsatı bulacağınız müzeyi gezdikten sonra, parktaki küçük kafede soluklanabilir, bol köpüklü yayık ayranı veya sıcak bir çay eşliğinde tazecik gözlemelerin tadına bakarken, bir yanda yat limanının bir yanda da ünlü Ayışığı Plajı’nın eşsiz görselliğini seyredebilirsiniz. Ziyaretinizi, alanın devamında yer alan 25 yıllık ormandaki yeşilliklerle kaplı keyifli parkurda, doğa yürüyüşü yaparak tamamlayabilirsiniz.