Yerel Pazarlar

Çok uzun yıllardır üreticilerin tüketicilerle doğrudan buluştuğu yerler olan yerel semt pazarları, bölgede yetişen tarım ürünleri, yöresel mutfak kültürü, bölge insanın tüketim alışkanlıkları ve yaşam tarzı hakkında pek çok ipuçları veriyor. 

İklimi, bereketli su kaynakları, verimli toprakları ile Türkiye’de meyve ve sebze üretimi konusunda en üst sıralarda yer alan Antalya, yerel semt pazarları konusunda oldukça şanslı bir konumda. Asırlık bir geleneğin parçası olan yerel pazarlar, şehrin dört bir yanına yayılarak, hem geçmişten günümüze uzanan köklü bir geleneği yaşatıyor hem de kentin gündelik hayatına ahenk katıyor. 

Sokak aralarına veya mahalle meydanlarına, haftanın belli günlerinde kurulan açık ve kapalı pazarlarda, köylü halk, kendi elleriyle yetiştirerek emek verdiği, bahçesine veya tarlasına ait ürünlerini satabiliyor. Sıra sıra dizilen tezgahlarda, renk ve görüntüleriyle iştah açan taptaze sebze ve meyvelerin yanı sıra, kuruyemiş, kuru meyve, doğal beslenen hayvanların sütünden elde edilen peynir, yoğurt, tereyağı ve şarküteri ürünlerini, hediyelik objeleri, giyim, tekstil ve evle ilgili çok çeşitli eşyaları bulmak mümkün.   

Antalya’da Çarşamba Pazarı, Sosyete Pazarı gibi şehir merkezinde yer alan ünlü pazarların yanı sıra, ilçelerde de artık geleneksel hale gelen ve haftanın belli günlerinde kurularak yerel halkın buluşma ve kaynaşma noktası olan semt pazarları bulunuyor. Özellikle Alanya, Manavgat, Kemer gibi turistik beldelerde kurulan büyük pazarlar, sundukları ürün çeşitliliği, sahip oldukları otantik ve nostaljik atmosferleri ile sadece yerli halkın değil, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Turistler, yöresel yiyecekleri, tekstil, hediyelik eşya gibi sadece o bölgeye has ürünleri daha yakından keşfetmek ve yörenin kültürel dokusunu daha iyi kavramak için yerel pazarları merak ve heyecanla geziyor. 

Herhangi bir ihtiyacınız olmasa da şehrin günlük yaşamından renkli kesitler görmek ve değişik bir atmosferi solumak için, yerel pazarlarda keyifli bir geziye çıkmak, gününüzü farklı bir şekilde değerlendirmenin en cazip yollarından biri oluyor.