Side Sualtı Müzesi

Side Sualtı Müzesi, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde yer almaktadır. Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından projelendirilen Side Sualtı Müzesi, kıyıdan 1,5 mil açıkta ve ortalama 12- 20 metre derinlikte bulunan Türkiye’nin ilk sualtı müzesidir. 

Dünyada kendi ekolünde ikinci sırada olan müze, Meksika’da yer alan, barındırdığı 400 heykelle birinci sırada bulunan Meksika Sualtı Müzesi’ni takip etmektedir.

Side Sualtı Müzesi’nin, 5 farklı temaya ayrılan, Türk heykeltıraşların yaptığı 117 parçadan oluşan koleksiyonu, denize dalış yapılarak yakından görülebilir. Müzeyi ziyaret edenlerin, profesyonel dalış sertifikasına sahip olması gereklidir.

Müzede yer alan heykeller, su altına uyumlu malzemeden imal edilmiştir.  Deniz canlılarına zarar vermeden, bulundukları ortamla bütünleşerek, adeta doğal bir resif görevi görürler. 

Ziyaretçiler, bambaşka bir deneyim yaşayacakları müzeyi ziyaretleri esnasında, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nın temsillerini, deniz tanrısı Poseidon’un üç buçuk metre uzunluğunda ve 50 ton ağırlığındaki dev heykelini, Apollon Tapınağı’nı, geçmişte Side’den ticaret amaçlı yola çıkan deve kervanlarını, Mevlana ve semazenlerini görebilir. Yine, Suriye savaşı esnasında ülkelerinden kaçarken denizde hayatını kaybeden çocuklar için tasarlanan çiçek bahçesini görmek, unutulmaz bir anı olacaktır.   

Dünyanın her yerinden dalış meraklılarının, ülkemizi tercih etmesini sağlayan, Antalya’nın adını turizmde her geçen gün daha çok duyuran Side Sualtı Müzesi, 2015 yılından bu yana 50.000 kişinin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamıştır.