Side Müzesi

Antik dönemde Pamfilya Bölgesi'nin en önemli liman kenti olan Side, Manavgat ilçesine 8 km. mesafedeki bir yarımadada yer alıyor. Türkiye'de bir köyde açılan ilk müze olma unvanını taşıyan Side Müzesi, Side Antik Kenti’nde, M.S. 2. yüzyıla tarihlenen ve M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda yapılan değişikliklerle günümüze kadar gelmeyi başararak, sonrasında müzeye çevrilen bir Roma Hamamı binasında hizmet veriyor.

1962 yılında açılan müzenin koleksiyonu, büyük ölçüde, 1946-1966 yıllarında yürütülen Side Antik Kenti kazılarında çıkan buluntulardan oluşuyor.

Çeşitli büyüklüklerde toplam 5 salondan oluşan müzenin 3 salonu kapalı, 2 salonu açık olarak tasarlanmış. Seçkin koleksiyonda, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait eserler bulunuyor. Sergilenen eserler arasında, heykeller, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, güneş saatleri, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amforalar, pişmiş toprak, cam ve bronz buluntular, arşitrav friz sütun, sütun başlığı, alınlık vb. mimari elemanlar, Pamfilya ve Pisidya Kentleri’ne ait sikkeler ile Side Sikkeleri dikkat çekiyor. Mitolojinin ünlü tanrı ve tanrıçalarına ait ihtişamlı heykelleri görebileceğiniz müzede, Hermes ve Herkül heykelinin yanı sıra Hera, Athena ve Aphrodite’ye atfedilen ‘Üç Güzeller Heykeli’, müzenin en benzersiz parçaları arasında yer alıyor.    

Geçmişte, Roma Hamamı’nın jimnastik alanı olan müzenin avlusu, deniz surlarına kadar uzanıyor. Avluda sergilenen önemli buluntular arasında, Roma Dönemi’ne ait lahitler, sütunlar, frizler, mozaik parçaları, büst ve heykeller ile Selçuklular’dan kalma yazıt ve mezar kitabelerini görebilirsiniz.