Manavgat Kent Müzesi

Manavgat Irmak Kenarı, Rauf Denktaş Köprüsü altında konumlanan ve 2018 yılında hizmet vermeye başlayan Manavgat Kent Müzesi, 1200 m2’lik bir alanı kapsıyor. Manavgat’ın geçmiş değerlerini ve kent hafızasını korumayı, tarihi ve kültürel zenginliklerini gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen müze, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Girit Kültürü, Yörük Kültürü ve Manavgat yerli halk kültürünü anlatan 3 binden fazla eserin, kapsamlı ve titiz çalışmalar sonucunda toplanarak yerleştirildiği Manavgat Kent Müzesi’nde, iç ve dış alanda 50 sahneleme yer alıyor. 1 adet kütüphane, 2 adet sinevizyon bölümü, 1 adet Yörük çadırı bölümü, 1 adet zanaat bölümü, 1 adet tarım bölümü, 1 adet tarımsal üretim bölümü, 1 adet gelenek görenek, dokuma ve müzik bölümü, 1 adet yemek kültürü bölümü, 1 adet Manavgat’ın doğal zenginlikleri bölümü ve 1 adet müze kafeden oluşan kent müzesi, toplamda 14 odadan meydana geliyor.

İki katlı müzede, Yörük yaşam tarzını anlatan geleneksel eşyalar, doğal hayata ait örnekler, alternatif turizm rotaları, ören yerleri, ilçeye ait görseller gibi Manavgat’ın geçmiş tarihini ve yaşantısını aydınlatan çok sayıda detaya yer veriliyor.

2021 yılında, Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği  ‘Müze Özendirme Yarışması'nda 'Kent Müzeleri' kategorisinde ödüle layık görülen Manavgat Kent Müzesi, geçmişle gelecek arasında kurduğu köprü sayesinde, ilçenin en değerli kültürel mirasları arasında yerini alıyor.