Likya Medeniyetleri Müzesi

2016 yılında hizmete açılan Likya Medeniyetleri Müzesi, Antalya’nın Demre ilçesi Çayağazı Bölgesi’nde, Myra Antik Kenti’nin liman şehri Andriake Örenyeri’nde kurulu. Müzede, ziyaretçilerin karşılandığı noktadan itibaren, örenyerinde keyifle gezmelerini sağlayacak düzenli gezi yolları bulunuyor. Gezinin son noktası ise M.S. 2. yüzyılda yapılmış görkemli Granarium (tahıl ambarı).

Konuklarını, tarihte büyülü bir yolculuğa çıkaran, bir döneme damgasını vuran Likya Uygarlığı’na ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gereken müzede sergilenen eserler sayesinde, Likya Uygarlığı dönemindeki sosyal, kültürel, dini ve ekonomik yaşam hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek mümkün.

Müzedeki sekiz salonda, Likya Birliği’nin önemli kentlerinden Xahthos, Tilos, Olympos, Patara, Myra, Arykanda, Pınara, Antiphellos gibi antik kentlerin kazılarında keşfedilmiş, birliğin dini, sosyal ve ekonomik hayatını tanıtan 1476 eser sergileniyor. Müzenin salonları, eserlerin daha iyi tanıtılması için interaktif sunumlar, bilgi panoları ve canlandırmalarla destekleniyor. Müzede, bir dönemi aydınlatan gümrük yazıtı ve 12 Tanrılı Adak Steli gibi kıymetli parçalar, ilgi çekiyor. Binanın ön kısmında yer alan liman yapıları ile Roma dönemi ticaret gemisi örneği de mutlaka görülmesi gereken eserler arasında. 

Müzeye ulaşmak için Andriake Örenyeri'nden geçiliyor. Örenyerinde, asırlık zeytin ağaçları arasındaki agora, hamam, sarnıç, kilise ve tarihi liman yolları gezilebiliyor. Yine Likya Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaretinizde, müze ile Çayağzı Liman Yolu arasında yer alan, 149 farklı kuş türünün görülebildiği Andriake (Demre) Kuş Cenneti’ni keşfetmek de gezinize renk katacak bir diğer alternatif.