Giritliler Kültür Evi Giritli Müzesi

Giritliler Kültür Evi- Giritli Müzesi, bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Manavgat ilçesine bağlı Side’de yer alıyor. Manavgat Belediyesi tarafından açılan Giritliler Kültür Evi- Giritli Müzesi, Side’nin tarihsel geçmişinin önemli bir parçasını oluşturan Giritlilerin kültürel değerlerini ve tarihi miraslarını korumak, yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla hizmet veriyor. 

Eski adı Selimiye olan Side, Giritli vatandaşlar için ayrı bir değer taşıyor. 1900’lü yılların başlarında Yunan istilasından kaçan Giritliler, Sultan 2. Abdülhamit tarafından Anadolu topraklarında İhsaniye, Ahmediye, Kadriye ve Selimiye Köyleri’ne gönderiliyor. Selimiye Köyü’ne ilk zamanlarda 68 hane Giritli yerleşiyor ve bu sayı yıllar içerisinde giderek artıyor. Böylelikle Giritliler, Side’nin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Giritliler Kültür Evi- Giritli Müzesi’nde ziyaretçiler, tarihsel ve kültürel bilgiler edinirken aynı zamanda geçmişe doğru hafızalarda iz bırakan etkileyici bir yolculuğa çıkıyor.   Giritlilerin gündelik yaşamlarında kullandıkları eserlerin sergilendiği seçkin koleksiyonuyla dikkat çeken müze, karşılama bölümü, teknik bölüm ve sergi salonu olmak üzere üç bölümden meydana geliyor. Birbirine bağlı üç salonun yer aldığı Giritliler Evi’nde geçmişe ışık tutan fotoğraflar, folklorik ve etnografik eşyalar, belgeler ile dönemin sosyal hayatının anlatıldığı maket ve panolar bulunuyor. Yılın belirli dönemlerinde sergilere ev sahipliği yapan müzede, tanıtım günleri, okul gezileri, Girit Yemeklerinin tanıtıldığı etkinlikler gibi ilgi çeken organizasyonlar yapılıyor. 

2020 yılında, Tarihi Kentler Birliği’nin iyi müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müzecilik uygulamalarında lider olma ve koruma bilinci yaratma misyonlarını pekiştirmek, ülkemizde yerel yönetimlerin girişimiyle oluşturulan müzeler arasındaki iş birliğini güçlendirmek için düzenlediği Müze Özendirme Yarışması’nda ‘Göç Müzeleri’ dalında Manavgat Belediyesi’ne ödül kazandıran Giritliler Kültür Evi- Giritli Müzesi, Side’nin benzersiz bir kültürel geçmişe sahip olduğunu vurgulayan değerler arasında yer alıyor.