Dokuma Açık Hava Müzesi

Kültür ve sanat adası Dokumapark’ta yer alan Dokuma Açık Hava Müzesi, Anadolu medeniyetlerinin eşsiz mimari eserlerinin 25’te 1 oranında küçültülen 84 eserine ev sahipliği yapıyor.

10.000 metrekarelik alanda, Türkiye’nin dört bir yanındaki simgeleşen anıtların minyatürlerini görme imkanı bulacağınız müze, her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.   

Eser seçimi titizlikle yapılan müzede, misafirler, kültürel, tarihi ve sanatsal değere sahip, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan sembol yapıları, en gerçekçi halleriyle yakından inceleyebiliyor. Kepez Açık Hava Müzesi’nde; Anıtkabir, Dolmabahçe Sarayı, 18 Mart Çanakkale Şehitliği Anıtı, Yivli Minare, Ayasofya Camii, İstanbul Haydarpaşa Garı, İzmir Artemis Tapınağı, İzmir Meryem Kilisesi, İzmir Selçuk İsa Bey Camii, Konya Mevlana Dergahı, Konya İnce Minareli Medrese, İstanbul Soğukçeşme Sokağı, Sivas Gökmedrese, Safranbolu Evleri, Trabzon Sümela Manastırı, Van Akdamar Kilisesi, Diyarbakır Malabadi Köprüsü, Adıyaman Nemrut Harabeleri gibi birçok kıymetli eser bulunuyor. 

Misafirlerine, sanki kısa sürede Türkiye’yi dolaşmış hissi yaşatan müze, Antalyalılar kadar yerli ve yabancı turistlerden de yoğun ilgi görüyor.