Atatürk Evi ve Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Antalya ziyareti sırasında kendisine tahsis edilen köşk, kenti ziyaretlerinin anısına, müzeye dönüştürülmüştür.

Antalyalıların Atatürk’e hediye ettiği köşkün, bugünkü konumuna gelişinin ilginç bir hikayesi vardır. Köşk, Atatürk'ün ölümünden sonra, Özel İdare’ye geçmiş, 1939 yılında Akşam Kız Sanat Okulu ve Kız Enstitüsü binası olarak hizmet vermiştir. 1952 yılında Tarım Bakanlığı'na devredilerek Teknik Ziraat Müdürlüğü’nün büroları olmuştur. 1984 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmiştir. Kentin yeni imar planı uygulaması sırasında cadde üzerinde kaldığı için yıkılmış, yıkılan binanın aynısı, caddeden geriye doğru çekilerek yeniden yaptırılmıştır. Yapı, 1986 yılından bu yana, Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir.

İki katlı, yığma taş duvarlı, kiremit çatılı köşk, dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Girişte uzun bir holün olduğu alt katta, Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri sırasında çekilen fotoğrafların, yayımlanan haberlerin sergilendiği, Atatürk ve Antalya’ya dair belgesellerin izlendiği bir barkovizyon odası, bir yemek odası ve bir büro yer alır. Üst katta ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği müze odası, 1923 yılından bugüne kadar basılan madeni ve kağıt paraların, hatıra paraların, pulların sergilendiği özel bir bölüm, bir toplantı odası, yatak odası ve çalışma odası bulunur.