Antalya Oyuncak Müzesi

Küçükler kadar büyüklerin de hiç sıkılmadan keyifle gezebileceği Antalya Oyuncak Müzesi, tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alıyor. Şair, yazar ve araştırmacı Sunay Akın’ın öncülüğünde, 23 Nisan 2011 yılında hizmete açılan müzede, 1800’lü yıllardan 1980’li yıllara kadar, antika değeri taşıyan, yerli ve yabancı üretim yaklaşık 3 bin oyuncak bulunuyor.

 Seçkin koleksiyonu, eskiden bir han olan geleneksel binası, tasarımı, dekorasyonu ve atölye çalışmaları ile dünyanın en saygın oyuncak müzeleri arasına adını yazdıran Antalya Oyuncak Müzesi, İstanbul ve İzmir’den sonra, Türkiye’deki 3. oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyor. 

 Hem çocuklara hem yetişkinlere eğlenceli anlar yaşatan Antalya Oyuncak Müzesi’nin girişinde ziyaretçileri, müzenin sembolü  olan kağıttan gemi karşılıyor. Nasreddin Hoca ve eşeği, Külkedisi ve Balkabağı Arabası, Daltonlar, Red Kit, Micky Mouse, Şirinler, Keloğlan, Temel Reis gibi birçok çizgi film kahramanının yanı sıra, düzenli bir şekilde kategorize edilen askeri oyuncaklar, yarış arabaları, iş makineleri, inşaat oyuncakları, bebekler ve bebek evleri ile mutfak oyuncakları, müzenin diğer değerli parçaları arasında. Müzeyi gezerken, geçmişten günümüze oyuncakların tarihsel yolculuğu hakkında, süreç içerisinde nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdikleri konusunda, fikir sahibi olmak mümkün. 

 Minik misafirlerini mutlu ettiği kadar, yetişkinleri de çocukluk yıllarına götürerek nostaljik anlar yaşatan Antalya Oyuncak Müzesi, masalsı atmosferiyle 7’den 70’e her yaş grubundan ziyaretçisinin hafızalarında yer ediniyor.