Antalya Araç Müzesi

Antalya Araç Müzesi, Kepez ilçesinin kültür ve sanat adası Dokumapark’ta yer alıyor. Eski Dokuma Fabrikası’nın pamuk ambarından dönüştürülen müze, 19 Mayıs 2022 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndan bu yana, milli bayramlarda Antalya’ya yeni ve kalıcı eserler kazandırma misyonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor.
 
2 bin 800 metrekare büyüklüğündeki Antalya Araç Müzesi’nde, en yenisi 25, en eskisi 65 yaşında olan 70 adet araç sergileniyor. Türkiye’nin sanayileşme serüvenine ışık tutan müze, sinema, havacılık ve siyaset alanında Türk Tarihi’ne izler bırakan otomobillere, motorlara ve uçaklara ev sahipliği yapıyor. 
 
Araçların tarihlerinin anlatıldığı klasik otomobil müzelerinden farklı bir yaklaşıma sahip olan müzede, arabaların üzerinden bir sosyal tarih okuması yapılması, kentin geçmişine ve hatıralarına ışık tutulması amaçlanıyor. 
 
Müzenin seçkin koleksiyonu arasında yüzde yüz yerli üretim Devrim otomobili, Beyoğlu tramvayı, Vecihi Hürkuş'un 1925'te yaptığı K6 uçağı, Türkiye'nin ilk yolcu uçağı NUD 38'in birebir replikaları ve Çiçek Abbas filmindeki ünlü kırmızı minibüs, en çok dikkat çeken ve merak uyandıran araçlar arasında yer alıyor.
 
Nostaljik esintiler taşıyan ve ziyaretçilerini, hayatlarının belli dönemlerine doğru geçmiş anılarının canlanacağı keyifli bir yolculuğa çıkaran Antalya Araç Müzesi, özgün konsepti ve konuklarına özlem dolu anlar yaşatan duygusal atmosferi ile tarih ve nostalji tutkunları başta olmak üzere her yaştan araç tutkunu tarafından yoğun ilgi görüyor.