Anadolu Oyuncak Müzesi

Kepez ilçesinde Dokuma Park’ta yer alan ve 2017 yılında kurulan Anadolu Oyuncak Müzesi, her yaş ve kültür grubuna hitap edecek koleksiyonlar içeriyor.

 Yaklaşık 4.000m2 alanda kurulu müzedeki 750m2 kapalı teşhir alanında, 5000 adete yakın oyuncak yer alıyor. Müze, bir yandan çocukların oyuncakların evrimi ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarken bir yandan da genç nesillere, geleneksel değerleri koruma misyonu kazandırıyor.

 Koleksiyonunda, dünyanın her yanında oynanan oyuncaklardan örnekler olsa da müzenin genelini, geleneksel geçmişimizden gelen ve Anadolu oyuncak tarihine ışık tutan yerel oyuncaklar oluşturuyor. Özgün tasarımıyla farkını ortaya koyan müzenin 15 salonunda, 15 ayrı tema ve 15 farklı düzenleme mevcut. Her biri ziyaretçilerine farklı bir atmosfer yaşatan temalı salonlar dışında, 150 m2’lik çocuk atölyesi bulunuyor. Müzenin koridorlarında yer alan 10 vitrinde,10 ayrı temada oyuncaklar sergileniyor. Koridor duvarlarındaki boşluklar da yine teşhir alanı olarak kullanılıyor ve buralarda türlü oyuncaklar sıralanıyor.

 Anadolu Oyuncak Müzesi’nin çıkış kapısı, özel tasarımıyla dikkat çeken görkemli bir parka açılıyor. Çocukların oynamaktan büyük keyif aldığı parkta, asırlık zeytin ağaçları, özel bitki tasarımları ve çizgi film kahramanlarının heykelleri bulunuyor.

 Çok amaçlı salonları, bünyesinde düzenlenen eğitim programları, atölye çalışmaları ve gerçekleştirilen diğer etkinliklerle birlikte Anadolu Oyuncak Müzesi, çocukların eğlenerek öğrendiği, aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirdiği bir sosyal buluşma alanı olarak hizmet veriyor.