Mutfak Kültür Evi – Yemek Müzesi

Hisariçi Mahallesi’nde yer alan Alanya Belediyesi Mutfak Kültür Evi – Yemek Müzesi, zengin gastronomik çeşitliliği ile ünlenen Alanya ve çevresine has yöresel lezzetleri yaşatma ve daha geniş kitlelere tanıtma ve gelecek nesillere aktarma misyonuyla hizmet veriyor. Alanya Belediyesi tarafından, Alanya Kalesi’nin içerisinde yer alan ve aslına uygun şekilde restore edilen tescilli binada hizmet veren müze, geleneksel Alanya Mutfak Kültürü’nün anlatıldığı ve kalıcı hale getirilerek korunduğu bir mekan olma özelliğini taşıyor.

Alanya Belediyesi Mutfak Kültür Evi – Yemek Müzesi’nin zemin katında misafirler, Alanya Mutfağı’ndan en leziz tariflerin yapım aşamalarını izleyerek, yemekler pişirildikten sonra tadım yapabiliyor. Müzenin üst katı ise geleneksel Alanya Mutfak Kültürü’nün uygulamalı olarak anlatıldığı bir sergileme mekanı olarak düzenlenmiş bulunuyor.

Tarihi bir dokuyla kaplı otantik atmosferi sayesine görenleri etkisi altına alan müzede ziyaretçiler, yöreye özgü orijinal yemeklerle tanışırken, bugüne kadar hiç tatmadıkları lezzetleri deneyimleyebiliyor. Ayrıca günümüzde pek rastlanmayan ancak geçmişte sıkça kullanılan mutfak eşyalarını yakından inceleyebiliyor. 

Alanya Belediyesi Mutfak Kültür Evi – Yemek Müzesi, Alanya’nın köklü mutfak kültürünü ve yeme içme alışkanlıklarını gözler önüne seren bir mekan olma niteliğiyle, gezi rotanıza dahil edebileceğiniz farklı bir alternatif oluyor.