Tarihi Elmalı Evleri

Bozulmamış tarihi dokusu, eski çarşıları, daracık sokakları ve arastalarıyla, misafirlerini eski zamanda bir yolculuğa çıkaran Elmalı ilçesi, Elmalı Dağı yakınlarında kurulan, köklü tarihsel geçmişi ile dikkat çeken bir yerleşim yeri. Geçmişle günümüzü buluşturan ilçe, iklimi, doğal güzellikleri ve asırlık sedir ormanlarının yanı sıra yıllara meydan okuyan karakteristik evleriyle de ünlü.  

Her geçen gün Elmalı’nın turizm potansiyelini artıran en az 500 yıllık tarihiyle geçmişe tanıklık ederek, bir dönemin yaşam tarzını ve kültürel dokusunu gözler önüne seren evler, çift cumbaları, eski tip pencere ve kapıları ve ahşap işçilikleri ile hayranlık uyandırıyor. Göz alıcı parlak renkleriyle ilçeyi donatan evler, ziyaretçilerine muhteşem bir seyir zevki sunuyor. Evlerin süslemelerindeki çiçek ve bitki motifleri ile altı köşeli yıldızlar, Anadolu kültürünü belirgin bir biçimde yansıtırken, inşalarında kullanılan ahşap malzemeler, yörenin doğal dokusuyla uyum sağlıyor.  

Halen restorasyon çalışmaları süren Elmalı Evleri’nin en görkemlileri, bir açık hava müzesi niteliğindeki Tahtamescit Mahallesi'ndeki Aylar Sokağı'nda bulunuyor. Safranbolu ve Kastamonu evleri gibi günümüze kadar orijinalliğini yitirmeden gelebilen, otantik atmosferleriyle tarihe tanıklık eden evler, Elmalı gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken eserler arasında bulunuyor.