Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi, Toroslar’ın Beydağları kısmında yer alan Bakırlı Dağı kuzey yamacına kurulu. Ilıman iklimiyle dikkat çeken merkez, Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Antalya’ya 45 km. uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde, 10 Aralık- 10 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 120 gün, kaliteli kayak imkanı bulunuyor.

Yılın belli dönemlerinde aynı anda iki mevsim sloganı ile dikkat çeken merkezde, iklim koşullarına bağlı olarak şubat sonu ve mart aylarında, gündüz kayak öğleden sonra deniz keyfi yapmak mümkün. 

Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm. olan Saklıkent Kayak Merkezi’nin en yüksek noktası, 2550 metrelik Bubi Dağı’nın zirvesi. Zirvede kalınlık, zaman zaman 4 metreye ulaşıyor. Kayak alanları ise 2000- 2400 metre yüksekliklerde yer alıyor. Merkezde, sezon boyunca yaklaşık iki ay, güneşli ve pırıl pırıl bir gökyüzü, ziyaretçilerini bekliyor.

İştah açan ve zindelik veren tertemiz dağ havası, gözleri kamaştıran, sonsuzluk hissini yaşatan uçsuz bucaksız beyazlık ve huzurlu bir doğa, Saklıkent Kayak Merkezi’ni cazip bir rota haline getiriyor. 

Merkezde, kayak yapmak isteyenler için profesyonel, orta derece ve amatör kayakçılara hizmet veren, kırmızı, siyah, mavi ve sarı olmak üzere dört adet kayak pisti hizmet veriyor. Kırmızı pist, sert virajlar ve dik yokuşlardan oluşuyor. Üst bölgesi kırmızı pist ile bağlantılı siyah pist, dik bir yamaç üzerine kurulu ve virajsız. Yumuşak eğimli mavi pist, orta derecede kayakçılar tarafından tercih ediliyor. Sarı pist ise eğitim amaçlı kullanılıyor. Ayrıca merkezde kayak dışında kızakla kaymak isteyenler için kızak pisti de bulunuyor.

Kayak yapmayı veya kızakla kaymayı tercih etmeyenler, karda zorlu bir yürüyüş yapmayı deneyebilir, açık havada mangal üzerinde ekmek arası sucuk keyfi yapabilir. Soğuk havayı geride bırakmayı dileyenler ise, kapalı mekanlardaki şömine başlarında, içeceklerini yudumlayarak veya manzarayı izleyerek harika bir gün geçirebilir. 

Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenleri, eşsiz atmosferiyle büyüleyen Saklıkent’te, yaklaşık 500 adet dağ evi yer alıyor. Bunun dışında pansiyon ve oteller de mevcut. Konforlu konaklama seçenekleri ile ziyaretçilerine seçkin bir tatil deneyimi sunan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’nın kış turizmi konusundaki potansiyelini güçlendiriyor.