Olympos Teleferik

Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa’nın ise en uzun teleferiği olan Olympos Teleferik, Çamyuva ile Tekirova arasında, Antalya merkezine yaklaşık 57 km. mesafede bulunuyor.

Deniz seviyesinden 726 metre yüksekliğinde bulunan alt istasyondan sefere başlayan, 80 kişilik kapasiteli kabinlere sahip teleferik, 10 dakikalık nefes kesen yolculuğun ardından Beydağları Sahil Milli Parkı’nın merkezinde yer alan, 2.365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesine ulaşıyor.

 Türkiye’nin denize yakın en yüksek dağı olan Tahtalı Dağı’na çıkarken sedir ağaçlarını, yalçın yamaç ve vadileri, dağ keçileri, yırtıcı ve ötücü kuş cinsleri, yaban domuzları, kurtlar, bukalemun ve kertenkele gibi yaban hayata ait canlıları görmeniz mümkün.

Zirveye ulaştığınızda ise olağanüstü manzara ve tertemiz dağ havası sizleri bekliyor. Muhteşem panoramik görüntüler eşliğinde sonsuzluğu hissetmek, ziyaretçilere sıra dışı bir deneyim yaşatıyor. Zirve noktasında bulunan tesislerde, yemek ve kahve molası verebilir, bolca hatıra fotoğrafı çekebilir, seyir teraslarındaki dürbünlerden çevreyi izleyebilirsiniz. 

Bölgenin güzelliklerini daha iyi keşfetmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Şafak vaktinde kızıla boyanan gökyüzüne, gün batımında ise güneşin yumuşak ışınlarına şahitlik etmek isteyen binlerce kişi, dağın zirvesine akın ediyor. Likya Yürüyüş Yolu’nun bir etabı, Tahtalı Dağı’nın eteklerinden geçiyor. Yörenin keyifli parkurlarında, doğa yürüyüşleri yapmak veya bisiklete binmek, bir diğer seçenek. Adrenalini yüksek bir macera dileyenler için tesiste, yamaç paraşütü ve bungee mancınığı da bulunuyor.