Kaş Şehir Turu

Antalya’nın en önemli turistik ilçelerinden biri olan Kaş, bozulmamış doğası, serin suları, doğal ve tarihi değerleri ile ziyaretçilerine benzersiz bir tatil olanağı sunuyor. İlçe, çevresindeki antik kentlerin ve dünyaca ünlü plajların yanı sıra, merkezinde de görülmeye değer birçok güzellik barındırıyor.   

Kaş şehir turuna, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Meydanın çevresinde, deniz ve liman manzarasına karşı oturabileceğiniz pek çok restoran, kafe ve bar bulunuyor.  Meydanın arkasındaki Kaş Limanı’nda, balıkçı ve tur tekneleri ile yatlar sıralanıyor.

Cumhuriyet Meydanı’ndan uzanan sokakların en popüleri Uzun Çarşı. Geleneksel mimarinin izlerini taşıyan, 2-3 katlı, cumbalı, çiçeklerle süslü evleriyle, bir renk cümbüşü sunan Uzun Çarşı, masalsı bir atmosfere sahip. Taş zeminli sokakta, hediyelik eşya mağazaları, kuyumcular, butikler, halıcılar, takıcılar, antikacılar yer alıyor. Çarşıya sağlı sollu bağlanan sokaklarda, butik pansiyonlar, restoran ve kafeler mevcut.

Uzun Çarşı’nın bitiminde Kaş’ın sembollerinden, M.Ö. 4. yüzyıla ait Aslanlı Lahit yer alıyor. Yine ilçe merkezine yaklaşık on dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Antiphellos Antik Kenti, şehir turu esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kaş Antik Tiyatrosu, deniz kenarında Meis Adası’nı gören bir konumda yer alıyor. Tiyatronun en önemli özelliği, Anadolu’daki denize tek cepheli tek tiyatro oluşu. Çarşıdan, antik tiyatroya uzanan alandaki, tarihi M.Ö 5. yüzyıla dayanan sarnıçlardan geriye kalan tek sarnıç da Kaş’ın nadide eserlerinden biri.

Şehir turu sırasında bir diğer alternatif de Kaş’a sadece 2.100 metre uzaklıktaki Türkiye’ye en yakın Yunan Adaları’ndan birisi olan Meis turu. Kaş’tan kalkan feribotlarla, günübirlik olarak Meis Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.