Kanyon (Dalış Noktası)

Dalış tutkunlarının düşlerini süsleyen Kaş ilçesindeki Kanyon, sualtında benzersiz bir deneyim yaşamak isteyen dalgıçları, gizemli, ürpertici ve merak uyandırıcı olduğu kadar büyüleyici de olan atmosferine çekiyor.

İki ada arasındaki dar boğazdan akıntıya karşı geçerek yaklaşık 20 metreye düşen iki dik duvar şeklindeki kanyon, dalış esnasında adeta uçuyormuş hissini veriyor. Duvarlar, yosunlar ve mercan türü deniz canlıları ile kaplanan oldukça kırılgan ve hassas bir oluşuma sahip.

Bu eşsiz dalış etkinliği, güneyden gelen sert akıntılar nedeniyle tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden dalışı, profesyonel dalgıçların deneyimlemesi öneriliyor.

Kanyonun ilerisinde, 27 – 42 metre arasında, 1968 yılında adalara vurarak etrafa pamuk balyaları saçan yük gemisi Dimitri (Pamuk) Batığı bulunuyor. Yine Kaş sakinlerinin ve dalış camiasının yakından tanıdığı Gökhan Türe anısına yapılan eseri de 30. metrelerde görmek mümkün.

Sürprizlerle dolu bu dalış esnasında, denizin altındaki sayısız güzelliklere şahit olabilir, deniz kaplumbağaları, kalamarlar, deniz tavşanları, orfozlar, barakudalar ve akya sürülerini görebilirsiniz.