Hoşgörü Bahçesi

Hoşgörü Bahçesi, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı, dünyaca ünlü turizm merkezi Belek’te yer alıyor. Üç semavi dini kapsayan, ortak bir avluya açılan cami, kilise ve sinagogdan oluşan bahçe, 2004 yılından bu yana, ibadete açık şekilde hizmet veriyor. 

Açıldığı günden bu yana, tüm yıl boyunca yurt içi ve yurt dışından farklı dinlere mensup yerli ve yabancı misafirlerin tatillerini geçirdiği Belek’in, sembollerinden biri olan Hoşgörü Bahçesi’nde konumlanan tüm ibadethaneler, tasarım anlayışları ve mimarileri ile kendi inanç sistemlerini ve niteliklerini yansıtıyor. Bahçenin içerisindeki havuz, berrak suyu aracılığıyla, insanların yaratılışındaki saflığı anlatıyor. Havuzun çevresindeki üç adet tavus kuşundan, sağ tarafta yer alanı Kabe’ye yönelişi bakımından İslamiyet’i, ortada yer alanı batı tarafa yönelişi bakımından Hristiyanlığı, sol tarafta yer alanı da Ağlama Duvarı’na yönelişi bakımından Museviliği simgeliyor.

Hoşgörü Bahçesi, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını güçlendirip, farklı kültür ve inanışlar arasında saygıyı ve hoşgörüyü artırma misyonuyla, her gün yüzlerce misafiri ağırlıyor. Ziyaretçiler, bahçede kendi dini vecibelerini yerine getirmek dışında, diğer dinleri de daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Hoşgörü Bahçesi’nde, haftalık dini törenler, çeşitli özel gösteriler ve nikah törenleri de gerçekleştiriliyor. 

Golf, futbol, kongre turizmi ile ön plana çıkan turizm destinasyonlarından biri olan Belek, ziyaretçilerine, üç dini bir arada yaşama ve tanıtma imkanı veren Hoşgörü Bahçesi sayesinde, farklı bir kimliğe bürünüyor ve yeni bir misyon kazanıyor.