Çıralı - Yanartaş

Antalya’nın Kemer ilçesine yaklaşık 35 km. mesafedeki Çıralı’nın tepesinde, 230 metre yükseklikte bulunan Yanartaş, ‘Olympos’un Sönmeyen Ateşi’ olarak biliniyor. Her yıl binlerce turist, doğal ateş kaynağına sahip Yanartaş’ın gizemli havasını solumak için bölgeye akın ediyor. 

Tepede bulunan kayalıkların üzerindeki deliklerden çıkan ve sürekli yanan metan gazı alevleri olan Yanartaş’ın, sönmeyen ateşinin kutsal sayılması, Homeros’un metinlerine dayandırılıyor. Efsaneye göre, Kimera isimli aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın ağzından, nefes aldıkça ateşler çıkar. Dönemin Likya Kralı’nın canavarı öldürmesi için görevlendirdiği genç Bellophontes, kanatlı atı Pegasus ile birlikte bunu başarır. Kimera, saldırıya geçmek için havalandığında Bellophontes, mızrağını canavara saplayarak, onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüzde bile buradan ateş çıkarmaya devam etmektedir.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Kemer’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Yanartaş’a tırmanmak isteyenleri, dar patikalardan ilerlenen yaklaşık yarım saat sürecek, zorlu olduğu kadar keyifli bir parkur bekliyor. Tepeye varıldığında tüm yorgunluğu unutturacak güzellikteki büyüleyici manzara ise ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Bu harikulade atmosferde, en güzel fotoğraf karelerini yakalamak isteyenler, genellikle gün batımını tercih ediyor. Doğanın bir mucizesi Yanartaş’ı söndürmeyi deneyenler ise, hayal kırıklığına uğruyor. Çünkü üzerine su ve toprak atılsa bile, belli bir süre sonra taşlar tekrar yanmaya başlıyor.  

Yanartaş’ın diğer ilgi çekici antik kalıntıları arasında, dönemin papazlarının yaşadığı evler ve kiliselerin yer aldığı Bizans Ortodoks Bazilika Kompleksi bulunuyor. Güneydeki büyük ve tek parça taşlardan yapılmış şenlik alanı, bölgede bir zamanlar ateş tanrısının tapınağının olduğu izlenimini veriyor.

 Huzurlu atmosferiyle ziyaretçilerini etkileyen Çıralı – Yanartaş, günübirlik kamp ve bungalov tarzı pansiyonlarıyla, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Çıralı kumsalının bir diğer önemli misafirleri ise her yıl yuva yapmak için bölgeye gelen Caretta Carettalar.

Yanartaş’a ulaşmak için önce Çıralı’ya gitmeniz gerekiyor. Özel araçla Antalya’dan yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuk sonrası, Çıralı girişine varılıyor. Yol, girişteki köprüden sola doğru devam ederek bungalov ve pansiyonların, portakal bahçelerinin bulunduğu alanı geçtikten 3,5 km. sonra, sizi Yanartaş’a götürüyor.