Arapastı Kestane Ağacı

 İbradı ilçesinin coğrafi özelliklerine uyum sağlayarak yetişme ortamı bulan çok sayıdaki kestane ağacı, binlerce yıldır ilçenin sembollerinden biri olarak varlıklarını sürdürüyor.

 İlçeyi ziyaret edenlerin mutlaka gezi planlarına dahil etmesi gereken İbradı Mezarlığı’nın içerisinde ve çevresinde yer alan, heybetleriyle dikkat çeken asırlık kestane ağaçları ise, mezarlığa adeta bir orman görünümü veriyor. 

 Bu ağaçlar içerisinde en çok ilgi göreni ise mezarlığın bitişiğindeki, bin yaşın üzerinde olduğu tahmin edilen ve üzücü hikayesi ile bilinen ‘Arapastı Ağacı’. Söylenceye göre, İbradı’da 1861 yılında Zeynep adlı bir kölenin, efendisinin konağını ateşe vererek çıkardığı yangın kontrol altına alınamaz ve ilçede yüzden fazla ev yanar. Dönemin kadısı da, Arap asıllı Zeynep’in idam edilmesine karar verir. Genç Zeynep’in bedeni, üç gün boyunca ağaçta, yöre halkına ibret olsun diye teşhir edilir. Halk da o günden sonra bu ağaca ‘Arapastı’ demeye başlar.

 On iki kişinin sarabildiği geniş gövdesiyle, günümüzde hala meyve vermeyi sürdüren Arapastı Ağacı, tüm ihtişamıyla, görenlerin hayranlığını uyandırmaya devam ediyor.