Iotape (Aytap) Antik Kenti Kamp Alanı

Alanya ve Gazipaşa ilçeleri arasındaki eşsiz güzellikteki koylardan birinde yer alan Iotape Antik Kenti, Alanya’ya 33 km. Gazipaşa’ya 10 km. mesafede yer alıyor. Kent, halk arasında Aytap olarak adlandırılıyor. Bir Kilikya kıyı şehri olan Iotape'nin adı, M.S. 38- 72 yılları arasında yaşayan Kommagene Kralı IV. Antiochus'un karısı Iotape'den geliyor. 

Birçok tarihi kalıntı bulunan Iotape Antik Kenti’nin en belirgin kalıntıları arasında, hamam ve kentin tapınak duvarları yer alıyor. Tapınağın tam karşısında bulunan ve 3 adet maldandan oluşan düz bölümler arasında, çadır kurmaya müsait alanlar bulunuyor.

Ziyaretçilerini antik kentin tarihi atmosferiyle baş başa bırakan kamp alanında, denizin kıyısında tapınak manzarasına karşı uyanmak, saatlerini tarihle yoğrulmuş eşsiz bir doğal güzelliğin içerisinde geçirmek, benzersiz bir deneyim.

Sadece çadır kurmaya elverişli kamp alanının etrafında, bir mağara bulunuyor. Mağaranın içerisinde yüzmek mümkün. 

Kamp alanına yaklaşık 200 metre uzaklıkta, restoran ve market gibi işletmeler mevcut. Bölgede tatlı su kaynağı bulunmadığından, kampçıların ihtiyaçlarını önceden temin ederek kamp alanına gelmesi öneriliyor.