Şarkıların susmadığı gece

Antalya Çağdaş Türk Müziği Topluluğu, müzikseverlerle buluştu

20 Kasım 2023

Antalya Çağdaş Türk Müziği Topluluğu, sezonun ilk konserinde müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. 

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleşen 'Çerağ-ı Aşk' adlı konserde birçok müzik korosuna şeflik yapan müzik direktörü Arzu Dede'nin yönetimindeki Antalya Çağdaş Türk Müziği Topluluğu sahneye çıktı. Konserde saz heyeti Murat Çalgıcılar (keman), Ömür Aziz Bölten (kanun), Bülent Uçtu (klarnet), Ergül İşgüzar (tambur), Gül Erdemir (ud), Kadir Akkaya (ney), Ahmet Turan Çetindere, Ömür Uras'tan (perküsyon) oluşturdu. 

İlk Şarkı Antalyalı Bestekârdan

Konserin ilk eseri bestesi Antalyalı bestekâr Gültekin Çeki'ye ait olan 'Gece Sessiz ve Karanlık' adlı şarkı oldu. Eser, koro tarafından seslendirildi, ardından da 'Kuş Olup Uçsam' adlı şarkı yorumlandı. Konser süresince, bazıları hayatta olmayan ünlü bestekarlar Arzu Dede, Avni Anıl, Muzaffer Sarısözen, Amir Ateş, Bora Ayanoğlu, Hüsnü Üstün, Hasan Hasgüler, Zekai Dede Efendi, Haydar Telhüner, Celal Abacı, Sezen Aksu, Haydar Tatlıyay eserleriyle hatırlandı. İzleyici zihinlerde yer etmiş 'Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim', 'Güller ve Dudaklar', 'Dünyaya Geldim Gülmek İçin', 'Benim Ahımı Aldın', 'Aşkımız Ne Güzeldi', 'Değme Benim Gamlı Yaslı Gönlüme', 'Yar Gelmez', 'Pervane Gönlüm', 'Güneş Doğmayacak', 'Yalan Yıllar', 'Gün Ağarınca' adlı ve daha birçok şarkı seslendirildi.

Ata'nın Sevdiği Şarkılar

Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılara da yer verilen konser, 'Onuncu Yıl Marşı'nın hep bir ağızdan coşkulu bir şekilde okunması, salonda ve sahnede Türk Bayraklarının dalgalanması ve alkış yağmuruyla sona erdi. Kuşaktan Kuşağa Antalyalılar Kültür Sanat Sosyal Hizmet ve Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Kantarcılar, Irak Türkmen Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu koro üyeleri adına şef Arzu Dede'ye "Unutulmaz şarkılarla bize muhteşem bir gece yaşattınız" diyerek teşekkür plaketi ve çiçek sundu.