Antalya'nın her yanında etkinlik

Antalya Kültür Yolu Festivali’nde 500’den fazla etkinlik gerçekleştiriliyor

08 Kasım 2023

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Antalya Kültür Yolu Festivali’nde 50’ye yakın noktada 500’den fazla etkinlik gerçekleştiriliyor. Festivalde 7’den 70’e herkesin beğenisine hitap edecek etkinlikler geniş yelpazede sunuluyor.

Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında Antalya Müzesi'nin kayıtlı koleksiyonerlerinden avukat Bahadır Kalaycı’nın koleksiyonundan oluşturulan ‘Cumhuriyet Sergisi’, Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi’nde Zübeyde Yavuz’un kuratörlüğünde sanatseverle buluşuyor. '100. yıla özel 100 eser' mottosuyla yola çıkan sergi, 12 Kasım’a kadar 09.30-18.00 saatleri arasında Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi’nde görülebilecek.

Eski Antalya Sergisi

Antalya tarihi araştırmalarının öncü ismi ve Antalya Müzesi'nin kurucusu Süleyman Fikri Erten'in çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Eski Antalya Sergisi’ 12 Kasım’a kadar Cumhuriyet Meydanı’nda ziyaretçilerini bekliyor. Hazırladığı harita, yazı ve çektiği fotoğraflarla birçok akademik çalışmaya kaynak teşkil edilen Erten’in, Cumhuriyetin kurulduğu yıllara ait olan ve Antalya Müzesi arşivinde yer alan fotoğraflarının geniş kitlelerle paylaşılması hedefleniyor.

Antalya’nın Yörükleri Fotoğraf Karelerinde 

Antalya Arkeoloji Müzesi bahçesi, 12 Kasım’a kadar fotoğraf sanatçısı Adem Meleke’nin ‘Antalya’nın Yörükleri’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Çektiği fotoğraflarla Antalya’da yaşayan Yörüklerin hayatlarına ortak olan ve bölgenin yaylalarındaki son Yörükleri fotoğraflayan Meleke, Yörük fotoğrafları çekerken kendisini hikaye içerisinde kaybettiğini, mutlaka o hikayenin bir parçası olduğunu söyledi. 

Dini sohbetleriyle tanınan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Dokumapark Festival Alanı'nda ‘Dosta Doğru’ söyleşisiyle sevenleriyle buluştu. Prof. Dr. Ahmet Ögke ise 'Elmalılı Vahib-i Ümmi Divanı Okumaları' programıyla Antalya Mevlevihane Müzesi’nde söyleşi gerçekleştirdi.  

Çocukları Sevindirecek Sürpriz

Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında sergi ve söyleşilerin yanı sıra tiyatro, konser, sahne gösterileri, gastronomi etkinlikleri, gösterileri, atölyeler ve çocuk etkinlikleri de gerçekleşiyor. Yoğun talep üzerine Dokuma Park ve Konyaaltı Beach’te kurulan çocuk etkinlik alanları, ara tatili de kapsayacak şekilde 19 Kasım tarihine kadar uzatıldı.