Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali

Köklü geçmişi ile binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapan Side’nin, tarih kültür ve doğayla harmanlanan büyülü atmosferinde misafirlerini ağırlayan Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali, yerli ve yabancı sanat tutkunlarını, dünyaca ünlü isimlerle buluşturuyor.

Her yıl pop müzikten rock’a, klasik müzikten caza, çok kapsamlı bir programla hazırlanan ve çok sayıda sanatsever tarafından yoğun bir ilgiyle takip edilen festivalde, ünlüler geçidine sahne olan etkinlikler, Side Antik Kenti’nin hemen her yerine yayılıyor. Side Limanı’nda muhteşem manzaralar eşliğinde gün batımı konserleri veriliyor, dans gösterileri gerçekleştiriliyor. Apollon Tapınağı çevresinde, antik tiyatroda, çeşitli etkinlikler düzenleniyor. ‘Side Kültür Evi Söyleşileri’ kapsamında yapılan konuşmalarda, sevilen sanatçılar, şairler ve yazarlar, hayranlarıyla kültür ve sanat dolu sohbetlerde bir araya geliyor.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinliklere, Side’de yaşayan vatandaşların yanı sıra bölgeye tatile gelen yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösteriyor.

Sanatın birleştirici gücü sayesinde, dostluk, barış, sevgi ve kardeşlik duygularının yaşandığı, farklı kültürlerin birbirlerini daha yakından tanıyarak kaynaştığı, birlik ve beraberliğin hakim kılındığı Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali, Türkiye’nin ve dünyanın en saygın kültür ve sanat festivalleri arasında yer alıyor.