Serik / Belek

Serik’te, dünyaca ünlü prestijli oteller, yemyeşil golf sahaları, eşsiz kumsallar, endemik bitkiler ve caretta carettalar sizleri bekliyor.

Antalya şehir merkezine yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Serik, batısında Aksu, doğusunda Manavgat, kuzeyinde Burdur ve Isparta, güneyinde ise Akdeniz ile çevrilidir.  

Tarihi M.S. 2. yüzyıla dayanan ilçede, ilk yerleşim yeri Bergama Krallığı’na bağlı olan Sillyon ile Aspendos Antik Kenti’nde kurulmuştur. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ilçeye, Osmanlılar Dönemi yazılı kaynaklarına göre Serikli veya Serüklü diye anılan aşiret boyu adını vermiştir. Serik, Cumhuriyet’in ilanından sonra 1926 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. 

Serik’in ekonomisi, turizm ve tarıma dayalıdır. İlçenin ovalık bölgelerinde sebze, meyve, üretimi ve başta karanfil olmak üzere süs bitkileri yetiştiriciliği, dağlık kesimlerinde hayvancılık ve ormancılık yapılmaktadır. Türkiye'de sınırlı yayılışa sahip olan ve bir dönem nesli tükenme tehlikesi altına giren ve koruma altına alınan Serik Armudu’da (Zingit) ilçenin önemli değerleri arasındadır.  

Kendine has mutfak kültürünü koruyan Serik’te nehli, kulaklı çorba, keşkek, sütlü bulamaç, darı çorbası, koca tarhana gibi birçok yöresel lezzeti tatmak mümkündür.    

 Geleneksel kültürüne sahip çıkan ve gelecek nesillere aktarmayı başaran Serik, ata sporumuz olan güreş ile anılmaktadır. Bugüne kadar birçok güreşçi yetiştiren ve bu yüzden ‘Pehlivanlar Diyarı’ olarak anılan ilçede, her yıl geniş çaplı yağlı güreş organizasyonları düzenlenmektedir.  

22 km’lik kıyı şeridi olan Serik, Antalya şehir merkezine yakınlığı nedeniyle her zaman hareketli bir atmosfere sahiptir. İlçe, deniz, spor, kongre ve toplantı turizmi açısından Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biri olan, çağdaş tesisleri ve lüks tatil köyleri ile dünyaca çapında tanınan turizm beldesi Belek’i, sınırları içerisinde barındırmaktadır. Belek’in yanı sıra eşsiz bir kumsala ve denize sahip Boğazkent ile SPA turizmi denilince ilk akla gelen yerlerden olan Kadriye Beldesi, ilçenin ön plana çıkan tatil güzergahlarındandır. Ayrıca Serik’in incecik kumlarla kaplı plajları, Caretta Caretta’ların Akdeniz sahillerindeki en önemli yuvalama alanlarındandır. 

 Serik, tarihi ve kültürel güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Aspendos ve Sillyon Antik Kentleri gibi değerlerinin yanı sıra, Boğazkent Kuş Cenneti, Zeytintaşı Mağarası, Uçansu Şelalesi bozulmamış tabiatları sayesinde birçok bitki türünü barındıran yaylaları gibi coğrafi zenginlikleri açısından ilçe, büyük bir turizm potansiyeline sahiptir.  

Geçmiş ve günümüzün değerlerinin uyum içerisinde harmanlandığı atmosferiyle konuklarına benzersiz bir deneyim yaşatan Serik, doğal ve tarihi zenginliklerinin dışında elverişli iklim koşulları, uluslararası standartlardaki konaklama tesisleri, uçsuz bucaksız kumsalları, tertemiz denizi ile adeta bir turizm cennetidir.  

EDİTÖRÜN NOTU: 

En ihtişamlı çağlarını Roma Dönemi’nde yaşayan Aspendos Antik Kenti’nin tarihe tanıklık eden görkemli kalıntıları arasında dolaşarak 20.000 kişilik kapasitesi ile Akdeniz bölgesinin en iyi şekilde korunmuş tiyatrolardan biri olan Aspendos Antik Tiyatrosu’nu görmeden,

Doğa tutkunlarına ve fotoğraf meraklılarına, her mevsim farklı manzaralar sunan, saklı bir cennet olarak nitelendirilen Uçansu Şelalesi’ni ve çevresindeki muhteşem güzellikleri keşfetmeden, 

200’den fazla kuş türünü gözlemleme ve eşsiz doğa fotoğrafları çekme fırsatı sunan Boğazkent Kuş Cenneti’nde, cıvıl cıvıl kuş sesleri arasında tabiat ile baş başa keyifli saatler geçirmeden,

Büyüleyici atmosferi, mücevherleri andıran sütun, sarkıt, dikit ve her türden damlataşları ile yoğun ilgi gören Zeytintaşı Mağarası’nın ‘Spagetti Salonu’nda gelişimleri günümüzde de devam eden ilginç oluşumlu makarna sarkıtlarını incelemeden,

Kadriye Beldesi’nde bulunan, içerisinde cami, kilise ve sinagogun yer aldığı, farklı inançlara sahip kişilerin bir araya gelerek özgürce ibadet edebildiği ‘Hoşgörü Bahçesi’ni ziyaret etmeden,

İlçenin sayısız güzelliklerini daha yakından görmek için engebeli arazilerde yapılan Jeep safari turlarına katılarak, heyecan ve adrenalin dolu dakikalar yaşamadan

Serik’ten ayrılmayın!