Kaş

Kaş’ta dünyaca ünlü plajlar, turkuaz rengi eşsiz koylar, antik kalıntılar, hareketli ve renkli sokaklar sizleri bekliyor.
 
Antalya şehir merkezine yaklaşık 189 km. uzaklıkta bulunan Kaş, doğusunda Demre ve Finike, batısında Fethiye, kuzeyinde Elmalı, güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Karşısında bulunan Yunanistan’ın Meis Adası ile arasında, 1,8 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. 
 
Bilinen en eski adı Habessos olan ilçenin tarihi, M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Antik Çağlarda Antiphellos olarak anılan ilçe, Karia ve Likya arasındaki bağlantı yolları üzerinde yer alan önemli bir ticaret limanı olmuştur. Roma Dönemi’nde önemini artıran, Bizanslılar Dönemi’nde piskoposluk merkezi olan kent, Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğine girince Andifli olarak adlandırılmış, Yıldırım Bayezid zamanında ise Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.
 
Kaş, bir turizm merkezi olduğu için yaz aylarında nüfusu yoğun oranda artış göstermektedir. İlçede yerleşik halde yaşayan çok sayıda Avrupalı mevcuttur. 
 
Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kaş, yaz aylarında bile diğer birçok ilçeye göre daha serin ve ferah bir havaya sahiptir. Zengin bir ekolojik çeşitliliğe sahip ilçenin dağları, maki bitki toplulukları ile kızılçam, ardıç, meşe ve sedir gibi ağaçlarla kaplıdır. Endemik bir bitki türü olan Likya Orkidesi de dünyada sadece Kaş’ta bulunmaktadır.  
 
İlçenin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Bunun yanı sıra bereketli yayla ve ovalarda meyve, sebze ve çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle Gömbe Yaylası, elma üretimi ile ön plandadır. Balıkçılık da önemli iş kolları arasındadır. 
 
Kaş, ziyaretçilerine turizm seçenekleri açısından çok geniş bir yelpaze sunar. Eşsiz su altı zenginlikleriyle dolu kıyıları, dünyanın her yerinden dalış tutkunlarının gözdesidir. Berrak ve serin suları ile tertemiz plajları, sınırsız bir deniz keyfi yaşatır. Çevresindeki benzersiz güzellikteki koylar, mavi tur teknelerinin en popüler duraklarındandır. İlçe, mağaraları, kanyonları, yaylaları sayesinde trekking, rafting, dağcılık, yamaç paraşütü gibi doğa sporlarına elverişli bir ortama sahiptir. 
 
Tarih kokan bir atmosfere sahip olan Kaş, antik dönemden kalma birçok eseri barındırır. Başta Likya döneminden kalma kalıntılar olmak üzere, eski çağların izlerini ilçeyi dolaşırken hemen her yerde görmek mümkündür. Her zaman canlı ve hareketli olan ilçe merkezi ise Arnavut kaldırımlı, begonvillerle süslü sokakları, geleneksel dokuyu günümüze taşıyan rengarenk cumbalı evleri, şirin hediyelik eşya mağazaları ile ziyaretçilerine adeta bir kartpostalı andıran manzaralar sunar. 
 
Kaş, tarih ve kültür kokan atmosferi, doğal zenginlikleri, masmavi suları, göz alıcı plajları ve yılın dört mevsimi bitmeyen enerjisi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.  
 
EDİTÖRÜN NOTU:
 
Tarihle iç içe geçen Kaş’ın üzerine kurulu olduğu Antiphellos Antik Kenti’nin, ilçenin çevresinde ve doğu- batı doğrultusunda uzayan yarımada boyunca görülen günümüze kadar ulaşmış kalıntılarını keşfetmeden, 
 
Kristal berraklığındaki, açık yeşilden laciverte çalan turkuaz rengi suları sayesinde daha ilk anda görenleri etkileyen, güzelliğiyle Antalya’nın ve Türkiye’nin sayılı plajları arasında yer alan Kaputaş Plajı’nın buz gibi sularında yüzmeden,
 
18 km'lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliği ile sizi sıra dışı görüntülerle baş başa bırakacak Patara Plajı’nın çölleri aratmayan kum tepeleri arasında, gün batımını izlemeden ve sahilde at turuna çıkmadan,
 
Eşsiz doğal güzellikleri, tertemiz havası, büyüleyici manzaraları, huzur veren atmosferi ile birçok kişinin kaçış durağı olan Gömbe Yaylası’nda, piknik ve doğa yürüyüşleri yapmadan,
 
İlçe merkezinden yaklaşık bir saatlik bir yolculukla varabileceğiniz, 18 km. uzunluğa ve 200 m. yüksekliğe sahip benzersiz bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu’na da ev sahipliği yapan Saklıkent Milli Parkı’nda, doğayla baş başa heyecan dolu bir gün geçirmeden, 
 
İlçenin tam merkezinde yer alan, modern ve gelenekselin ahenkle harmanlandığı, her daim hareketli atmosferi ve yöresel mimariden izler taşıyan çiçeklerle kaplı sevimli evleri ile göz alıcı bir görünüm sergileyen Uzun Çarşı’da dolaşıp, caddenin iki yanında sıralanan hediyelik eşya mağazalarından ‘Kaş Hatırası’ satın almadan 
 
Kaş’tan ayrılmayın!