Arama

Tarihi Yerler

Antik çağlardan beri bir dünya cenneti olarak kabul edilen Antalya’nın geçmişten günümüze uzanan tarihi yolculuğuna tanıklık edin.

Tarihi Yapılar

Türkiye’de insanlığın en eski yerleşim merkezi olan Karain Mağarası’na ev sahipliği yapan Antalya, Anadolu topraklarının en zengin geçmişe sahip şehridir. Bergama Kralı Attalos’un ‘Bana bir yeryüzü cenneti bulun’ buyruğuyla kurulan ve adını kurucusundan alan Antalya; Antik Pamfilya, Psidya, Likya bölgelerinin kesiştiği bir coğrafyada kurulmuştur. Zengin arkeolojik gezi seçenekleri sunan şehir, Kaleiçi, Yivli Minare, Hadrian Kapısı, Gelidonya Feneri gibi görkemli tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.

Antik Kentler

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya, her köşesinde ayrı bir tarihi güzellik barındırıyor. Gerek arkeolojik kazılar gerekse de antik kentleri ile dünya çapında bir ün taşıyan Antalya, adeta bir açık hava müzesi konumunda bulunuyor. Dünyanın en fazla antik kentine sahip şehri olan Antalya’da; Perge, Aspendos, Patara, Phaselis, Myra, Termessos ve Olimpos gibi antik kentleri ziyaret ederek, tarihin gizemli izlerine yolculuk yapabilirsiniz.