Arama

Spor

Yüzmeden bisiklete, golften futbola, tenisten kayağa kadar birçok profesyonel imkan sunan Antalya, dünyanın sayılı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Futbol

Turizmin başkenti Antalya, spor kampları kapsamında özellikle futbol takımlarının büyük ilgisini çekmektedir. Sunduğu imkanlar ile dünyanın önemli futbol kamp merkezleri arasında yer alan Antalya, uygun iklim koşulları ve nitelikli tesisleri ile dikkat çekmektedir. Antalya, dünya standartlarındaki yaklaşık 200 sahası ile her yıl binlerce profesyonel takıma ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin Antalyaspor ve Alanyaspor gibi Süper Lig’de şehri temsil eden iki tane önemli futbol kulübü bulunmaktadır.

Golf

Dünya standartlarının üzerindeki sahaları ve tesisleriyle dikkat çeken Antalya’da, 12 golf tesisi ve toplam 26 golf sahası bulunuyor. Dünyanın en önemli golf destinasyonlarından biri olan Antalya; Turkish Airlines Open’ın da aralarında bulunduğu ulusal ve uluslararası çok sayıda golf turnuvasına da ev sahipliği yapıyor. Gerçekleştirilen bu turnuvalarda Tiger Woods’un yanı sıra, Rory Mcllory, Charl Schwartzel, Lee Westwood, Hunter Mahan, Matt Kuchar, Justin Rose ve Webb Simpson gibi dünya golfünün ünlü oyuncuları mücadele etmiştir.

Güreş

Türkiye’de yağlı güreşe gönül veren ve çok sayıda başpehlivan çıkaran bir şehir olan Antalya, 7 binden fazla lisanslı güreşçi ile dikkat çekmektedir. Bu anlamda yağlı güreş için önemli bir kaynak şehir olan Antalya’da, yılın farklı dönemlerinde çok sayıda güreş müsabakaları düzenlenmektedir. İlk güreş müsabakalarının yapıldığı yer olarak kabul edilen Elmalı ilçesi, 1352 yılından beri ünlü pehlivanları ağırlamaktadır. Geleneksel bir Türk sporu olan yağlı güreşe yoğun ilgi gösterilen şehirde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yanı sıra belediyelerin spor kulüplerinde de çok sayıda sporcu bulunmaktadır.

Bisiklet

Bisiklet sporunu diğer spor faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik; sporcuların farklı parkurlarda değişik deneyimler yaşama imkanı bulmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde Antalya gerek doğal güzellikleri, gerekse de uygun bisiklet parkurları ile son derece avantajlı konumdadır. Antalya, UCI takviminde yer alan 2.1 bisiklet yol yarışı Tour of Antalya başta olmak üzere birçok bisiklet yarışına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tenis

Antalya bölgesinde tenis çok yaygın olarak yapılan bir spor dalıdır. Bölgede uluslararası standarda sahip yüzlerce tenis kortu bulunmaktadır. İklim koşullarının yanı sıra nitelikli kortlara ve maç imkanlarına sahip olması da yine tenisçiler açısından büyük avantajlar sunmaktadır. Antalya; Turkish Airlines Antalya Open ve Wilson Senior Açık Tenis Turnuvası gibi birçok önemli uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Kayak

Deniz, kum ve güneşi ile kitle turizminin en önemli duraklarından Antalya, alternatif turizm çeşitleri ile farklı tatil isteklerine de cevap verebilmektedir. Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü Antalya’da güneşli gün sayısının fazla olması birçok spor çeşidinin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Antalya’nın batısındaki Beydağları üzerinde yer alan Saklıkent Kayak Merkezi, kayak tutkunu tatilcilere kayak imkanı tanımaktadır. Antalya, bazı dönemlerde denizde yüzüp bir saat sonra kayak yapma imkanı sunabilen ender bölgelerdendir.

Triatlon

Triatlon sporunun Türkiye’de ilk yapıldığı yer, Antalya’nın gözde turizm merkezi Alanya’dır. Yüzme, bisiklet ve koşu sporları için uygun koşullara sahip olan Antalya’nın sahil bölgeleri, Triatlon sporunun yapılmasına imkan tanır. Çeşitli zamanlarda düzenlenen Triatlon yarışları, farklı ülkelerden birçok sporcuyu Antalya’da buluşturur. Antalya’daki iki önemli triatlon yarışı uluslararası triatlon camiasının dikkatini çekmektedir. Triatlon Avrupa Şampiyonası’nın bir ayağı olarak koşulan Uluslararası Alanya Triatlonu ve Belek’te gerçekleştirilen Ironman Turkey 70.3 ile sporcular dayanıklılıklarını sergilemektedir.

Plaj Voleybolu

Yaklaşık 640 kilometrelik sahil uzunluğuna sahip olan Antalya, plaj voleybolunun önemli organizasyon merkezlerinden biridir. Plaj voleybolu, sahilleri ile ünlü Antalya’da iyi bir izleyici kitlesi bulmuştur. Her sene önemli ulusal ve uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapan Antalya, dünyanın farklı köşelerinden sporcuları sahillerinde buluşturmayı başarmıştır. Antalya’da plaj voleybolu için ilk akla gelen bölgeler ise Manavgat, Alanya ve Belek’tir. Antalya’nın turizm merkezlerinde plaj voleybolu için alt yapı başta olmak üzere bütün imkanlar mevcuttur.

Atletizm

Turizmin başkenti Antalya; her yıl on binlerin yarıştığı, gerek sağlık için koşanların gerekse de profesyonel sporcuların katılabildiği; Runatolia, Manavgat Ultra Maraton, Alanya Ultra Trail ve Tahtalı Run To Sky gibi geleneksel koşulara ev sahipliği yapmaktadır.

Kaya Tırmanışı

Birçok doğal tırmanış sporunun yapılabildiği Antalya’da; Avrupa’nın üçüncü, dünyanın ise beşinci en iyi kaya tırmanışı alanı olan Geyikbayırı, her yıl on binden fazla sporcuyu ağırlamaktadır. Ayrıca ‘Olympos’ başlangıç seviyesinden en zor derecelere kadar ortalama 400’e yakın spor tırmanış rotası ile Türkiye’nin en gözde tırmanış bölgelerinden biridir. Bölgede her yıl düzenli olarak kaya tırmanış festivalleri düzenlemektedir.

Kano - Rafting

Antalya’nın doğası, iklimi, tarihi ve birçok güzelliğinin yanı sıra, coğrafi yapısı da çok sayıda spor dalının yapılabilmesine imkan tanımaktadır. Antalya’da sayıları 29’u bulan akarsu vardır. Bunlardan 25’i denize, 4’ü ise içerdeki göllere dökülür. Bu akarsuların birçoğunda durgun su kano yarışları / kampları ile rafting faaliyetleri yapılmaktadır. Manavgat Köprülü Kanyon bölgesi rafting faaliyetlerinde, Belek bölgesinde yer alan Acısu Nehri ise geleneksel olarak düzenlenen uluslararası yarışı ile durgun su kanoda öne çıkmaktadır.

Motor Sporları

Daha önceki yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Antalya, düzenlediği motor sporları organizasyonlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Antalya’nın en güzel sahillerinden biri olan Çamyuva’dan başlayarak sırasıyla plaj, orman, kanyon ve dağ etaplarından oluşan Kemer Sea to Sky Extreme Enduro Motosiklet Yarışları ise Olimpos Dağı’nın zirvesinde son bulmaktadır. Geleneksel olarak düzenlenen yarışa tüm dünyadan yüzlerce sporcu katılmaktadır. Ayrıca Antalya’da özel olarak düzenlenmiş yarış pistinde, otomobil ve motor drag yarışları yapılmaktadır.

Yüzme

İki ülke arasında yüzülerek yapılan ve bu anlamda dünyada tek olan Kaş – Meis Yüzme Yarışları, her yıl çok sayıda sporcunun katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı yaşam ve fit bir vücut için spor yapanların en çok tercih ettiği spor dallarından biri de açık su yüzmedir. 640 km sahil şeridi ve iklimiyle Antalya, yüzme sporu için oldukça uygun bir destinasyondur. Alanya ilçesinde düzenlenen Aceanman Alanya Yüzme Yarışları, tüm dünyadan yüzlerce sporcuya ev sahipliği yapmaktadır.