Arama

Medeniyetlerin Beşiği Antalya

Tarih, kültür ve doğa şehri Antalya, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu özelliğiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti çeken güzel şehrimizin antik kentlerinden bazılarını sizler için derledik. Mitoloji, tarih, sanat ve mimari tutkunlarını cezbeden ve zamana meydan okuyan bu kentlere, gezi planlarınızda mutlaka yer vermenizi öneririz.  

Selge Antik Kenti

Manavgat ilçesinde yer alan Selge, birçok endemik canlı türünü barındıran ormanları, doğa harikası bir jeolojik oluşuma sahip kalyonları, olan Köprülü Kalyon Milli Parkı sınırları içinde kalır. Kent, sırasıyla Lidya, Pers, İskender ve Roma yönetimlerinde kalmıştır. Günümüze ulaşan en sağlam yapısı, M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında da çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. Kentteki diğer önemli kalıntılar; Stadyum, gymnasium ve tavanı kartal motifi ile süslü İon tipindeki tapınaktır. Stadyumun güneyindeki çeşme ve agora ile kentin güneybatısında uzanan surların kuzeyinde yer alan Artemis ve Zeus anıtları da ziyaret edilebilir.

Lymra Antik Kenti

Finike ilçesinin 4 km. kuzeydoğusundaki Toçak Dağı’nın güney eteğinde yer alan kentin, M.Ö. 5. yüzyıldan beri var olduğu biliniyor. Asıl faal dönemi M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısındadır. Kalıntıları üç kısımda incelenebilen kentin akropolü, mezar anıtları, tiyatrosu, su sarnıçları, Roma ve Bizans dönemi surları, mimarileriyle döneminin en güzel örnekleri arasındadır. Lymra, Lykia şehirleri içinde mezarları en çok olan şehirlerden biridir. Kentte 400’den fazla kaya mezarı yer almakta ve çoğu mezar, Likya dilinde yazılmış kitabeleriyle ismen bilinmektedir. 

Xanthos Antik Kenti

Fethiye-Kaş karayolu üzerinde, Fethiye’ye 46 kmilometre uzaklıktaki Kınık Beldesi‘nde yer alan şehir, zamanında Lykia bölgesinin en büyük dini ve idari merkezi olarak nitelendirilmektedir. Antik kentteki ilk araştırmalar, 1838’de İngiliz Charles Fellows tarafından yapılmıştır. Kente ait birçok önemli eser, günümüzde İngiltere’deki British Museum’da sergilenmektedir. Xanthos’un en ilginç kalıntıları, tiyatronun batısında konumlanır. Xanthos ören yeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda elde edilen buluntuların önemi nedeniyle UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür MirasıListesine dâhil edilmiştir.

Patara Antik Kenti

2020 yılının turizm teması seçilen Patara, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biri. Patara Antik Kentinin içinde yer alan Likya Birliği’nin Meclis Binası, dünyanın ayakta kalan ilk meclis binası olarak tanınır. 1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti’nde, günümüz itibarıyla insanlık tarihinin ayakta kalan tek Antik Çağ deniz feneri olan Patara Feneri ve ana cadde sütunların yenileme çalışmalarına başlanmıştır. Kent, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender alanlardan biri olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir.

Phaselis Antik Kenti

Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde yer alan Phaselis Antik Kenti’nin M.Ö. 7’nci yüzyılda Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Üç limana sahip Phaselis’te, günümüze ulaşan en anıtsal yapı su kemerleri olup, toprak üstünde görülen kalıntıların hepsi Roma dönemine aittir. Şehrin diğer önemli kalıntıları ise şehir meydanındaki biri küçük diğeri büyük iki hamamdır. Kuzey, güney ve askeri limanların kalıntıları, agora, ana cadde, Hadrian kapısı, tiyatro, surlar, nekropol, tapınak, diğer görülebilen eserler arasındadır.