Arama

Festivaller Kenti Antalya

Turizm, doğa, kültür, sanat şehri Antalya; merkez ve ilçeleriyle birlikte her yıl ulusal çapta birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Antalyalıları sanata ve sanatçıya doyuran bu festivaller, hem kentimizi hem ülkemizi dünyaya başarıyla tanıtıyor. Pandemi sebebiyle düzenlenmesine ara verilen ya da online gerçekleşen, sanatseverlerin yeniden katılmayı sabırsızlıkla beklediği etkinliklerden bazılarını hep birlikte hatırlayalım istedik.  

Antalya Altın Portakal Film Festivali

1964 yılında Dr. Avni Tolunay’ın öncülüğünde başlayan Türkiye’nin en eski ve uzun soluklu film festivali Altın Portakal, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde, ANSET tarafından düzenleniyor. Türk sinemasını maddi ve manevi olarak desteklemek amacıyla düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festival’i, bugüne kadar sinema sektörüne emek vermiş birçok ünlü ismi ödüllendirerek onların kariyer yolculuklarındaki en önemli duraklardan biri haline geldi.  Her yıl Antalyalıların merakla beklediği, dünyaca ünlü oyuncu ve yönetmenleri de ağırlayan festival, yerli ve yabancı sinemanın en saygın örneklerini, sinemaseverlerle buluşturuyor.

Alanya Uluslararası Caz Festivali

20 yıla yaklaşan tarihi ile kentimizin en önemli kültürel ve sanatsal etkinliklerinden biri olan Alanya Caz Festivali, birbirinden ünlü müzisyenlere ev sahipliği yapıyor. Her yıl dünya caz yıldızlarının katılımıyla müzikseverlere dopdolu bir program sunan festival, Antalya’nın tanıtımına büyük katkı sağlıyor.  

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk opera bale festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali 1994 yılından bu yana Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşiyor. Yoğun ilgi gören festival, her yıl 60.000’e ulaşan yerli ve yabancı izleyicisi ve ülkemizin sanat turizmine getirdiği katkılar ile Türkiye’nin en ünlü festivallerinin başında geliyor. 

Kaleiçi Old Town Festivali 

2016 yılından bu yana düzenlenen ve her yıl bir ülkenin onur konuğu olarak katıldığı festival, Kaleiçi’nin sokaklarını renklendiren korteji, festival boyunca düzenlenen dans ve tiyatro gösterileri, Kaleiçi gibi tarihi kent merkezine sahip şehirlerin buluştuğu formu ve konserleriyle kısa sürede Türkiye’nin sayılı kent festivallerinden biri haline geldi.  

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

Her yıl farklı bir temayla ziyaretçileriyle buluşan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (SANDLAND), dünyaca ünlü Lara sahil bandında bulunan 10 bin metrekarelik alanda düzenleniyor. Festivalde, yerli sanatçıların yanı sıra, dünyanın birçok ülkesinden gelen profesyonel kum heykel sanatçılarının performansları neticesinde, sadece su ve kum kullanılarak oluşturulan eserler sergileniyor. 

Uluslararası Antalya Piyano Festivali

2000 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Antalya’nın uluslararası ‘Sanat Şehri’ kimliğine katkıda bulunuyor. Her yıl ekim ayında gerçekleşen festival, dünyaca ünlü piyanistleri ağırlıyor. Ayrıca festival süresince müzik severler için halka açık ücretsiz etkinlikler de düzenleniyor. 

Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

2001 yılından bu yana gerçekleştirilen Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, kültür ve sanatı, tarih ve turizmle bütünleştirerek yüzbinlerce insanı sanat ve sanatçıyla buluşturuyor. Side’yi dünyaya Side Festivali aracılığıyla da tanıtmayı amaçlayan festival, dünya çapında sanatçı ve grupları, Side Antik Tiyatrosu’nda ağırlıyor.

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali

Kentte önemli bir kültür ve sanat dinamiği sağlayarak her yıl binlerce tiyatro seyircisine ulaşan Antalya Uluslararası Sanat Festivali, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce 2010 yılından bu yana düzenleniyor. Gördüğü yoğun ilgiden dolayı biletleri kısa sürede tükenen festivalde, tiyatro severler birbirinden değerli eserleri izleme fırsatı buluyor.