Arama

Doğa

Akdeniz’in masmavi denizi ile yeşilin en güzel tonları arasında görsel bir şölen sunan Antalya’nın cennet köşelerini keşfedin.

Milli Parklar

Antalya, 640 km uzunluğundaki sahil bandına sıralanmış ve Toroslara sırtını dayamış milli parklarıyla adeta bir cennet niteliğinde. Yaşayan tabiatı, zengin florası ve hayvan çeşitliliği ile kendine has özellikler taşıyan milli parklar, doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Akdeniz’deki doğal yaşam çeşitliliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz milli parklarda, doğal hayatın gizemli izlerini sürebilirsiniz.

Tabiat Parkları

Antalya’daki tabiat parklarının içerisinde bulunan zengin orman dokusu, kaya ve bitki formları; doğa tutkunları için şehirden uzaklaşmak adına harika fırsatlar sunuyor. Akdeniz’in incisi Antalya’da doğal özellikleri koruma altına alınarak, halkın günübirlik kullanımına sunulmuş dört adet tabiat parkı bulunuyor. Zengin bitki ve yaban hayatıyla bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden birini oluşturan tabiat parklarında, kendinizi doğanın büyüsüne bırakabilirsiniz.

Koylar & Plajlar

El değmemiş koylar, altın sarısı kumsallar ve tertemiz sular… Tüm kıyı şeridi boyunca denize girilebilen Antalya, Akdeniz sahillerini süsleyen plajları ve doğal güzellikler arasına saklanan eşsiz koyları ile dikkat çekiyor. Kimi çam ormanlarının arasında saklı kalan, kimisi de sadece tekne ile ulaşılan koylar ve plajlar, Akdeniz kıyılarının cezbedici güzellikleri arasında yer alıyor.

Şelaleler

Güneşi, denizi ve yemyeşil doğasıyla Akdeniz’in en güzel destinasyonlarından biri olan Antalya, keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda gizli güzelliğe sahip. Metrelerce yükseklikten düşen suyun görüntüsü ile hayranlık uyandıran şelaleler, görsel güzellikleriyle şehrin cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Kurşunlu ve Düden Selaleleri; Antalya’da dört mevsim ziyaret edilebilecek güzellikler arasında ön plana çıkıyor.

Kanyonlar

Eşsiz doğası ve  binlerce yıllık antik kentleriyle her yıl milyonlarca turistin vazgeçilmez adresi olan Antalya, kanyonlarıyla da doğa tutkunları için keyifli alternatifler sunuyor. Antalya’da doğal oluşumlarla meydana gelen kanyonlar; buz gibi suları ile macera dolu anlara ev sahipliği yapıyor. Antalya’nın gizli cennetlerinden akan berrak sularda, tarih ve doğayı bir arada kucaklayarak, büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dağlar

Antalya’yı saran Beydağları, antik dönemin kutsal zirvesi Tahtalı; onu izleyen Musa Dağı ve diğerleri… Akdeniz kıyılarının hemen gerisinden yükselen dağlar, 21 bin km²  genişliğindeki Antalya’nın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu dağlar denize yakınlığının yanı sıra, eteklerinde sakladığı doğal ve tarihi hazineleri ile Antalya’nın karakteristik simgeleri arasında yer alıyor. Heybetli görüntüleri, efsanelere konu olan hikayeleri ve doğal yaşama katkıları ile dikkat çeken dağlar, şehrin eşsiz güzelliğine de önemli bir katkıda bulunuyor.

Göller & Göletler

Ayaklarınızın dibinde yüzen balıklar, suya yansıyan ağaçlar ve huzuru hissettiren kuş sesleri… Akdeniz’in göz bebeği Antalya, masmavi denizinin yanı sıra, göl ve göletleriyle de dikkatleri çekiyor. Her mevsim yemyeşil bir bölge olan Antalya’da, doğa ile başbaşa kalmak için gidilebilecek birçok göl ve gölet bulunuyor. Bu göl ve göletlerde balık tutabilir, farklı aktivitelere katılabilir ya da kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakabilirsiniz.

Mağaralar

Doğal ve tarihi güzellikleri ile dünyanın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri olan Antalya, Türkiye’de turizme açık mağaraların önemli bir kısmına da ev sahipliği yapıyor. 500 bin yıl öncesine ışık tutan Karain, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olan Damlataş ve yine Türkiye’nin bilinen en büyük yeraltı gölüne sahip mağarası olan Altınbeşik, Antalya’nın doğal harikaları arasında yer alıyor. Jeolojik miras olarak nitelendirilen mağaralar, her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Yaylalar

Dağlık yapısı nedeniyle yüksek yaylalara sahip olan Antalya, yayla turizminin de merkezleri arasında yer alıyor. Antalya’da yaz aylarında yerel halkın bir kısmı serinlemek için denizi tercih ederken, diğer kısmı ise yaylalara akın ediyor. Sedir ve ardıç ormanlarıyla kaplı, bol su kaynaklarına sahip olan yaylalar, yaz aylarında şehrin en kalabalık noktalarından biri haline geliyor. Deniz tatiline serin ve bol oksijenli bir alternatif arıyorsanız, Antalya’nın yemyeşil yaylaları ile tanışmayı unutmayın.